femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Volkan Bozkır: AB, 3 milyar euroyu Şubat’ta ödeyecek Reviewed by Momizat on . İtalya'yı ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB'nin Türkiye'ye mülteciler için taahhüt ettiği 3 milyar euro'nun Şubat ayı sonuna İtalya'yı ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB'nin Türkiye'ye mülteciler için taahhüt ettiği 3 milyar euro'nun Şubat ayı sonuna Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Volkan Bozkır: AB, 3 milyar euroyu Şubat’ta ödeyecek

Volkan Bozkır: AB, 3 milyar euroyu Şubat’ta ödeyecek

İtalya’yı ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB’nin Türkiye’ye mülteciler için taahhüt ettiği 3 milyar euro’nun Şubat ayı sonuna kadar ödeneceğini açıkladı.

İtalya’nın başkenti Roma’da önceki gün parlamentonun dışişleri ve AB politikaları komisyonlarında toplantıya katılan Volkan Bozkır, dün de AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Sandro Gozi ve Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile görüştü.

Temaslarının ardından Türk basınına bir açıklama yapan Bozkır, AB ile Türkiye arasında varılan ve Avrupa’ya yönelik göç dalgasını durdurmak amacıyla Türkiye’ye 3 milyar euro yardımda bulunulmasını da içeren anlaşmayla ilgili gelişme kaydedildiğini söyledi. Bakan Bozkır, İtalya’nın bu 3 milyar euro’ya “rezerv koyduğu şeklindeki algıları” da görüştüklerini belirtti. Bozkır şöyle devam etti:

“İtalya’nın bu 3 milyar euro’ya rezerv koyduğu, Türkiye’ye verilmesini arzu etmediği şeklinde ortaya çıkan bazı yanlış algılar vardı. Bunun hiçbir şekilde doğru olmadığı, görüşmelerimiz sırasında anlaşıldı.”

“İtalya’nın bütün derdi 250 milyon euro civarındaki bir katkısının İtalya bütçesinden değil AB mekanizmaları içinde değerlendirilip, zaten AB’nin yapmakta olduğu katkılar içinde Türkiye’ye gönderilmesi. Ve sanıyorum İtalyan Başbakanı ve Alman Şansölyesi Merkel arasında bugün (dün) gerçekleştirilen görüşme sonrasında da bu konu çözüme kavuşmuş. 3 milyar euro’nun Türkiye’ye gelişi Şubat ayı sonundan önce gerçekleşecek.”

Türk AB Bakanlığı yetkilileri de, İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni’nin 3 milyar euro’nun Şubat ayı içinde Türkiye’ye gelmesi konusunda teminat verdiğini söyledi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, dün Berlin’de Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Türkiye’yle AB arasındaki bu anlaşma hakkında, “Zaten 29 Kasım’da ‘evet’ dedik. Üzerimize düşeni yapmaya hazırız, bu konuda sıkıntımız yok. Ancak, bu yardımın ne şekilde hesaplanacağı konusunda Avrupa kurumlarından bazı yanıtlar bekliyoruz” dedi.

Renzi, 4 Şubat’ta Londra’da yapılacak Suriye konferansı öncesinde bu yanıtları almayı umduklarını da ekledi.

AB’nin Türkiye’ye vaat ettiği 3 milyar euro’luk desteğin 1 milyar euro’sunun AB’nin ortak bütçesinden, kalan 2 milyar euro’nun ise AB üyesi devletlerin ulusal bütçelerinden karşılanması öngörülüyor. İtalya ise ulusal bütçesinden para ayırmaya karşı çıkarak fonun tamamının AB bütçesinden karşılanmasını istiyordu.

‘Çalışma izni Avrupa’ya göçü azaltacak’

AB Bakanı Bozkır, İtalya’daki görüşmelerinde Türkiye’nin göç konusunda aldığı önlemleri de anlattığını söyledi ve “Suriyeli kardeşlerimize Türkiye’de çalışma izni verilmesiyle birlikte göç dalgasındaki baskının azalmasının beklendiğini ifade ettim. Türkiye’nin 2015 yılında yaklaşık 160 bin illegal göçmeni yakaladığını ve 3700 insan kaçakçısının da tutuklandığını kendileriyle paylaştım” diye konuştu.

Türkiye’nin güneydoğusunda yaşananlar ve PKK meselesinin de gündeme geldiğini belirten Bozkır bu konuda da şunları söyledi:

“İtalya’nın gündeminde olan, terör örgütüyle mücadelemizle ilgili bazı yanlış algılarla ilgili detaylı görüşmelerde bulundum. Kendilerine Türkiye’nin halihazırda bazı ilçelerinin Türkiye’den koparılmak istenen bir plan dahilinde nasıl ele geçirilmeye çalışıldığını izah ettim. Ve bu operasyonların yakın zamanda sona ereceğini, tekrar o ilçelerimizde huzurun avdet etmesiyle birlikte oradan göç etmeye zorlanmış vatandaşlarımızın da tekrar evlerine, yuvalarına döneceklerini birlikte değerlendirdik.”

“Yanlış algı” ifadesiyle sivil ölümlerini mi kast ettiği şeklindeki soruya ise Bakan Bozkır şöyle yanıt verdi:

“Türkiye’yle ilgili yanlış algı derken, Türkiye 2 yılda 4 seçim geçirdi. Bizim milletvekillerimiz, Türk siyaseti, Türkiye’deki kampanyalarla çok fazla meşgul olmak zorunda kaldığı için Avrupa’daki, Avrupa Parlamentosu’ndaki, İtalya’daki Türkiye’ye zarar vermek isteyen çevreler ve vatana hıyanet içinde olan bazı çevreler Türkiye aleyhinde buralarda çok önemli bir algı kampanyası yürüttüler.”

“Bunda da bir ölçüde başarılı olduklarını görüyoruz. Ancak meclisimiz çalışmaya başladı, milletvekillerimiz Avrupa’yı dolaşıyorlar, bakanlarımız, akademisyenlerimiz, sivil toplumumuz buralara geliyorlar. Dolayısıyla bu yanlış bilgilere dayanan algılar artık doğru bilgilerle ortadan kalkacaktır. Sabun köpüğü her zaman patlamaya hazırdır.”

Bakan Bozkır, Roma’daki temaslarının ardından Napoli’ye geçti.

————

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır: Sığınmacılar için kaynak şubat sonundan önce gelecek

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, AB’nin Suriyeli sığınmacılar için ayırdığı 3 milyar avroluk kaynağın şubat ayı sonundan önce Türkiye’ye ulaşacağını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılara yönelik AB’nin ayırdığı 3 milyar avroluk kaynağın şubat ayı sonundan önce Türkiye’ye ulaşacağını bildirdi.

İtalya’nın başkenti Roma’da resmi temaslarda bulunan Bozkır, Türk gazetecilere İtalyan muhataplarıyla yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Gentiloni ile görüşmesinde, Türkiye’nin, AB’nin başını ağrıtan sığınmacı krizi konusunda aldığı önlemleri ve ortaya çıkan sonuçları değerlendirdiklerini anlatan Bozkır, “Deniz ve kara yoluyla gelen Suriye vatandaşlarına uygulamakta olduğumuz vizenin önemli sonuçlar verdiği bilgisini paylaştım. Suriyeli kardeşlerimize Türkiye’de çalışma izni verilmesiyle birlikte bu göç dalgasındaki baskının azalmasının beklendiğini ifade ettim. Ve yaklaşık 160 bin illegal göçmeni, 2015 yılında Türkiye’nin yakaladığını ve 3 bin 700 insan kaçakçısının da bu şekilde tutuklandığını kendileriyle paylaştım” diye konuştu.

AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için ayırdığı 3 milyar avroluk kaynağın İtalya tarafından bloke edilmesine dair ortada yanlış bir algı olduğunu dile getiren Volkan Bozkır, “Bu algının, hiçbir şekilde doğru olmadığını bu görüşmelerimiz sırasında anlaşıldı. İtalya’nın bütün derdi; 250 milyon civarındaki katkısının İtalya bütçesinden değil de AB mekanizmaları içerisinde değerlendirilip, zaten AB’ye yapmakta olduğu katkılar çerçevesinde Türkiye’ye gönderilmesini savunuyordu” dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki dünkü görüşmede bu konunun çözüm kavuştuğuna dair haberlerin geldiğine dikkati çeken Bozkır, “3 milyar avronun Türkiye’ye gelişi şubat ayı sonundan önce gerçekleşecek. Bu konuda da yanlış bir algının İtalya bakımından ortadan kalkması imkanını bulmuş olduk” dedi.

 

Bbc-Ajanslar

Scroll to top