femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Ukrayna’ya yönelik ticaret açılımı: Komisyon Üyesi Malmström ve Bakan Yardımcısı Mykolska’nın Ortak Açıklaması Reviewed by Momizat on . Ortak bir açıklama yayımlayan Ticaretten sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Malmström ile Ukrayna Ticaret Temsilcisi – Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Ortak bir açıklama yayımlayan Ticaretten sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Malmström ile Ukrayna Ticaret Temsilcisi – Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Ukrayna’ya yönelik ticaret açılımı: Komisyon Üyesi Malmström ve Bakan Yardımcısı Mykolska’nın Ortak Açıklaması

Ukrayna’ya yönelik ticaret açılımı: Komisyon Üyesi Malmström ve Bakan Yardımcısı Mykolska’nın Ortak Açıklaması

Ortak bir açıklama yayımlayan Ticaretten sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Malmström ile Ukrayna Ticaret Temsilcisi – Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Nataliya Mykolska, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya yönelik aldığı özerk ticaret tedbirlerinin 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girmesini memnuniyetle karşıladı.

“Bu, Ukraynalı ihracatçılar için güzel bir haberdir. Zira, ihracatta gümrük vergisi uygulanmayacağı için önemli bir takım tarım ve sanayi malları artık AB pazarına daha rahat ulaşabilecektir.

Bu, AB’nin Ukrayna halkı, ülke ve reform çabalarına vermekte olduğu, somut ekonomik ve siyasi desteğin önemli bir göstergesidir.

AB özerk ticaret tedbirleri Tüzüğü, Ukrayna’nın Ortaklık Anlaşması kapsamında gümrük vergisi ödemeksizin AB’ye ihraç edebileceği tarım ürünlerinin miktarını arttıracaktır. Bu tedbirler aynı zamanda Ortaklık Anlaşmasında öngörüldüğü gibi çeşitli sanayi ürünleri için AB ithalat vergilerinin kaldırılması sürecini de hızlandıracaktır.

Tarım ürünleri bakımından, Ukrayna gümrük vergisi ödemeksizin AB’ye daha büyük miktarlarda buğday, mısır, arpa, yulaf ve tane arpa ihraç etme imkanını yakalayacaktır. Teklif daha geniş miktarlarda işlenmiş domates, doğal bal ve üzüm suyunun gümrük vergisinden muaf biçimde AB’ye ihraç edilebilmesini sağlamaktadır. Bu ticaret tercihleri Ukraynalı ayakkabı, gübre, alüminyum ürünleri ve tüketici elektronik ürünleri üreticileri gibi endüstriyel sektörlere de yarar sağlayacaktır.

Reformlar için örnek teşkil eden ve ticaret ve yatırımı geliştiren AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşmasını ve Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Alanının (DCFTA) olumlu etkilerini memnuniyetle karşılıyoruz. Eurostat verilerine göre bu yılın ilk yarısında AB ile Ukrayna arasındaki mal ticareti %23 artmış olup AB, Ukrayna’nın ilk sıradaki ticaret ortağı olarak pozisyonunu güçlendirmeyi sürdürmektedir.

Avrupa Birliği Ukrayna’nın toplam ihracatının yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır. Bu ilave ticaret açılımının AB ile Ukrayna arasındaki güçlü ticaret ilişkilerinin arttırılmasına ivme kazandıracak ve Rusya’nın uyguladığı ticaret kısıtlamalarının ardından Ukrayna ihracatının daha fazla yayılmasına destek olacaktır.

AB ve Ukrayna, DCFTA çerçevesinde AB ve Ukrayna ticareti için fayda sağlayacak fırsatları yaratmak üzere çalışmayı sürdürecektir. “

Arpa, buğday ve mısıra dönük ilave serbestleştirme tedbirleri 1 Ocak 2018 itibariyle uygulanmaya başlanacaktır.

Scroll to top