femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Ukrayna’da AGİT krizi Reviewed by Momizat on . Ukrayna’nın doğusundaki kriz önceki gün AGİT temsilcilerinin kaçırılmasıyla daha da büyüdü. Rusya yanlısı silahlı milisler, NATO ajanı olmakla suçladıkları AGİT Ukrayna’nın doğusundaki kriz önceki gün AGİT temsilcilerinin kaçırılmasıyla daha da büyüdü. Rusya yanlısı silahlı milisler, NATO ajanı olmakla suçladıkları AGİT Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Ukrayna’da AGİT krizi

Ukrayna’da AGİT krizi

Ukrayna’nın doğusundaki kriz önceki gün AGİT temsilcilerinin kaçırılmasıyla daha da büyüdü. Rusya yanlısı silahlı milisler, NATO ajanı olmakla suçladıkları AGİT temsilcilerini, hapisteki arkadaşlarıyla takas durumunda serbest bırakacaklarını açıkladı. NATO, Ukrayna’da ajanları olduğu iddialarını Twitter’dan yalanlarken, Rusya AGİT temsilcilerinin serbest bırakılması için “Elimizden gelen adımı atacağız” açıklaması yaptı.

 

UKRAYNA’da Rusya yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Batı destekli meclis darbesiyle devrilmesini sağlayan eylemlerle başlayan, ardından Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasıyla artarak devam eden kriz, önceki gün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) gözlemcilerin kaçırılmasına kadar vardı. Rusya yanlısı silahlı milisler, önceki gün ülkenin doğusundaki Slavyansk kasabasında, bölgedeki askeri hareketliliği izleyen Almanya, Danimarka, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti’nden görevliler ile 5 Ukrayna askerinin olduğu 13 kişiden oluşan AGİT heyetini minibüslerini yolda durdurarak kaçırdı.

 

TAKAS PAZARLIĞI BAŞLADI

Kendini Slavyansk Halk Hükümeti Başkanı olarak tanıtan milis Denis Puşilin, kaçırdıkları kişilerin, 17 Nisan Cenevre görüşmelerinde kararlaştırılan AGİT heyetinden olmadıklarını ve NATO adına askeri bilgi toplayan ajan olduklarını iddia etti. Dün sabah basının karşısına AGİT heyeti içerisindeki Danimarka’dan John Christensen, Polonya’dan Krzysztof Kobelski, Almanya’dan AxelSchneider’i çıkaran Puşilin, “Bunlar nasıl gözlemci. Üzerlerinden çıkan haritada bizim direniş mevzileri belirtilmiş. Ceplerinde ise mermiler bulduk. Gözlemci değil, NATO için askeri istihbarat toplayan ajanlar. Onları serbest bırakma niyetimiz yok. Savaş ortamında bulunduğumuz için savaş esiri muamelesi görecekler. Ukrayna kuvvetlerinin elinde bulunan arkadaşlarımızla takas etmeyi düşünüyoruz. Takas listesinde ilk sırada Donetsk Halk Valisi Pavel Gubarev bulunuyor. Takasa hazırız” dedi.

 

NATO AJAN İDDİASINI YALANLADI

Kiev yönetimi, kaçırılan AGİT temsilcilerinin uluslararası anlaşmalara uygun olarak gözlem yaptıklarını açıklarken Rus yanlısı milislerin isteklerine nasıl yanıt verecekleri henüz belirsiz. NATO basın sözcüsü Oana Lungescu dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “NATO’nun Ukrayna’nın yanında savaştığı iddiaları gerçekleri yansıtmıyor. NATO’nun bu ülkede tek bir askeri bile yoktur” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise gözlemcilerin serbest bırakılması için Rusya’dan yardım istedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Kiev yönetimi, normalde güvenlikten kendisi sorumludur. Buna rağmen Rusya, gözlemcilerin serbest bırakılması için mümkün olan her adımı atmaya hazır” denildi.

 

Şok seçim tehdidi

 

 

Ukrayna’nın doğusundaki Slavyansk kasabasını kontrol eden Rusya yanlısı milislerin lideri Vyaçeslav Ponomarev, 25 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullananları “testislerinden asmakla tehdit etti.” Rusya’da internet üzerinden yayın yapan “Gazeta” gazetesine önceki gün konuşan Ponomarev, “Sadece kontrol ettiğimiz Slavyansk kasabasında değil, tüm doğu Ukrayna ve gerekirse tüm ülke çapında seçimlerinin yapılmasına izin vermeyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun bu seçimleri önleyeceğiz. Gerekirse birilerini elimize geçirir testislerinden bile asarız. Şaka yapmıyorum, gerçekten asarız” dedi.

 

Türk uçağı Rusya’da gözlem uçuşunda

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait CN-235 askeri istihbarat uçağının, 1992 yılında 27 ülke tarafından imzalanan ”Açık Semalar Güvenlik Anlaşması” kapsamında 30 Nisan’a kadar Rusya toprakları üzerinde gözlem uçuşları yapacağı bildirildi. Dün başlayan gözlem uçuşlarıyla ilgili basına bilgi veren Rus askeri yetkilisi Sergey Rijkov, “Tıpkı bizim Türkiye’yi denetlediğimiz gibi Türkiye de Rusya toprakları üzerinde gözlem uçuşu yapacak, önceden belirlenmiş bölge üzerinde askeri faaliyetlerimizi gözlemleyecek. Ankara’nın göndereceği uçakta, Türk subaylarının yanı sıra Rus subaylardan oluşan grup da bulunacak. Uçaklarda yüksek çözünürlükte kamera ve anlaşma çerçevesinde izin verilen elektronik istihbarat toplama donanımı da bulunuyor” dedi. Rusya yönetimi, geçtiğimiz hafta aynı program çerçevesinde ABD casus uçaklarına denetim uçuşu için gerekli izni vermemişti.

Hürriyet

Scroll to top