Ukrayna, AB ve NATO üyelikleri için referanduma gidecek Reviewed by Momizat on . Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko,Kiev'de yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya üyelikler için referandum yapılacağını dile getirdi. Ukrayn Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko,Kiev'de yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya üyelikler için referandum yapılacağını dile getirdi. Ukrayn Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Ukrayna, AB ve NATO üyelikleri için referanduma gidecek

Ukrayna, AB ve NATO üyelikleri için referanduma gidecek

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko,Kiev’de yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya üyelikler için referandum yapılacağını dile getirdi.

Ukrayna’nın resmi haber ajansının haberine göre, Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, dün Kiev’de düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Avrupa ve Atlantik ile birleşme politikamız değişmeyecektir. Ukrayna AB ile NATO’ya üye olma konusunu mutlaka referanduma taşıyacaktır ve o gün çok uzakta değildir” ifadelerini kullandı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Ukrayna’nın modern ve bağımsız bir ülke yolculuğunu başlattığını hatırlatan Poroşenko, bugüne kadar karşı karşıya kaldıkları en önemli görevin bağımsızlıklarını korumak olduğunu vurguladı.

AB ile Ukrayna arasında yıllar süren müzakerelerin ardından kabul edilen Ortaklık Anlaşması’nın 2014’ün Mart ve Haziran aylarında siyasi ve ekonomik kısımları ayrı ayrı imzalandı. Aynı yılın eylül ayında Ukrayna Parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu anlaşmayı onaylayarak, Ukrayna’nın AB üyeliğine giden yolu açtı. 1 Eylül 2017 itibarıyla anlaşma geçerliliğini koruyor.

ÇR

Scroll to top