femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Türkiye’nin hikayesi, 90’ların Latin Amerika ve Asya borç krizlerine benziyor mu? Reviewed by Momizat on . Türk Lirası'nın son dönemde yaşadığı keskin düşüş ve kurda yaşanan oynaklık, özellikle döviz cinsinden borcu olan özel sektör için büyük bir risk teşkil ediyor. Türk Lirası'nın son dönemde yaşadığı keskin düşüş ve kurda yaşanan oynaklık, özellikle döviz cinsinden borcu olan özel sektör için büyük bir risk teşkil ediyor. Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Türkiye’nin hikayesi, 90’ların Latin Amerika ve Asya borç krizlerine benziyor mu?

Türkiye’nin hikayesi, 90’ların Latin Amerika ve Asya borç krizlerine benziyor mu?

Türk Lirası’nın son dönemde yaşadığı keskin düşüş ve kurda yaşanan oynaklık, özellikle döviz cinsinden borcu olan özel sektör için büyük bir risk teşkil ediyor.
Türk Lirası’nın Amerikan Doları’na karşı Ağustos ayı içinde yaşadığı hızlı değer kaybı duruldu.
Ancak TL’nin yılın başından beri yüzde 40’a yakın olan değer kaybının etkileri, önümüzdeki dönemde bankacılık sektörü ve döviz cinsinden borcu olan şirketler üzerinde görülecek.
TL’deki değer kaybının hızlı olduğu dönemde, Türkiye ile aynı sepette yer alan Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Kolombiya, Endonezya ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde de düşüş yaşandı.
Türkiye’deki kur krizinin diğer gelişmekte olan ülkelere sıçrayarak bulaşıcılık etkisi yarattığı ifade edildi.
Ancak asıl soru işareti, piyasalarda yaşanan panik havasından çok daha önemli: Türkiye’deki kur krizinin, küresel çapta görülecek bir gelişmekte olan ülkeler krizinin işaretçisi olup olmadığı önümüzdeki dönemin en çok tartışılan konusu olabilir.
Önce yabancı sermaye akışı, sonra kurun düşüşü
Küresel ekonomi, geçtiğimiz yıllarda gelişmekte olan ülkelere yayılan çok sayıda krize tanık oldu.
Türkiye’nin şu an içinden geçtiği dönemin, 1990’lı yıllarda Asya ve Latin Amerika ülkelerinde görülen borç kriziyle benzer özellikler taşıdığı bazı ekonomistler tarafından dile getiriliyor.
Bunu en son öne süren isimlerden biri Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman oldu.
Krugman: Türkiye’de yaşanan 1998 Asya Krizi’ne benziyor
TL’nin değer kaybıyla yaşananların, 1998 Asya Krizi’nin tekrarına benzediğini yazan Krugman, iki senaryo arasındaki benzerliklere yol açan olayları şöyle sıralıyor:
Bir ülke birkaç yıl boyunca yüksek oranda yabancı sermayeye maruz kalıyor ve döviz cinsinden borçlanıyor. Ancak farklı sebeplerden ötürü bu para akışı duruyor, bunun üzerine kurun düşmeye başlamasıyla ekonomi kırılganlıklara açık bir hale geliyor ve borçlarını ödeyemiyor.
Peki, Türkiye, 1990’lı yıllarda Asya ve Latin Amerika’da görülene benzer bir krizle karşı karşıya mı? Bu bölgelerde neler yaşanmıştı?

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45545710

Scroll to top