Türkiye’den Kıbrıs’la ilgili davalarda Avrupa Konseyi’yle işbirliği yapması istendi Reviewed by Momizat on . Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Strasburg'da Kıbrıs'la ilgili davalarda, Avrupa Mahkemesi kararlarının uygulanmasıyla ilgili son görüşmelere Türkiye'nin katıl Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Strasburg'da Kıbrıs'la ilgili davalarda, Avrupa Mahkemesi kararlarının uygulanmasıyla ilgili son görüşmelere Türkiye'nin katıl Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Türkiye’den Kıbrıs’la ilgili davalarda Avrupa Konseyi’yle işbirliği yapması istendi

Türkiye’den Kıbrıs’la ilgili davalarda Avrupa Konseyi’yle işbirliği yapması istendi

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Strasburg’da Kıbrıs’la ilgili davalarda, Avrupa Mahkemesi kararlarının uygulanmasıyla ilgili son görüşmelere Türkiye’nin katılmamasından üzüntü duyulduğunu belirtti.

18-20 Eylül’de yapılan görüşmelerden sonra İnsan hakları teşkilatının yürütme kolu tarafından Perşembe günü yayımlanan bir kararda, Türkiye’ye kararların uygulanıp uygulanmadığına bakmakla görevlendirilen Komite’yle işbirliğine gitmesi çağrısı yapıldı.

Komitede üye ülkeleri temsil eden milletvekilleri, KKTC’deki mallarla ilgili olarak Titina Loizidou davasının Aralık toplantısında kapatılmasına ve Xenides-Arestis grubunun diğer davalarında kalan bireysel tedbirleri Haziran 2019’daki toplantılarında düşünmeye başlamalarına karar verdiler.

Bazı heyetlerin, Loizidou davasında başvuru sahibinin malının durumuyla ilgili bilgi talep ettikleri kaydedildi.

Bakanlar Komitesi ayrıca, Xenides-Arestis grubunun KKTC’deki mallarla ilgili Avrupa Mahkemesi’nin belirlediği 33 davada, Türkiye’nin zararları ödemesine ilişkin koşulsuz yükümlülüğünü yerine getirmesinde kesinlikle ısrarcı olunduğunu ifade etti. Milletvekilleri konuyu gelecek Aralık’ta gözden geçirme üzerinde görüş birliğine vardılar.

Milletvekilleri ayrıca, Sekreterliğe, başvuru sahiplerinin dostane çözüm buldukları ‘Alexdandrou’, Michaelidou Developments Ltd. ve Michael Tymvios’ davalarında taslak nihai kararların hazırlanması talimatı verdiler.

Bakanlar Komitesi Aralık 2017’de Türk yetkililerden, tedbirlerin etkinliğini değerlendirmek ve daha fazla tedbire ihtiyaç olup olmadığını incelemek amacıyla, KKTC’de  bulunan Kıbrıslı Rumların mallarının kullanımı ve yasadışı satışlarıyla ilgili var olan tedbirlerin pratik uygulaması üzerinde ek bilgi sunmalarını istemişti.

Bakanlar Komitesi dünkü kararda, bu konuda Türk yetkililerden hiçbir bilgi alınmamasından duyulan üzüntüyü ifade ettiler ve Ankara’ya istenen bilgiyi, Komite’nin Haziran 2019’da planladığı gelecek değerlendirmesi için sağlamasını talep ettiler.

Scroll to top