Türkiye’de kadının iş gücüne katılım oranı AB ve Dünya ortalamasının altında Reviewed by Momizat on . CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke Ankara’da çeşitli açıklamalarda bulundu. Böke’nin gündeminde güncellenen işsizlik rakamları CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke Ankara’da çeşitli açıklamalarda bulundu. Böke’nin gündeminde güncellenen işsizlik rakamları Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Türkiye’de kadının iş gücüne katılım oranı AB ve Dünya ortalamasının altında

Türkiye’de kadının iş gücüne katılım oranı AB ve Dünya ortalamasının altında

CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke Ankara’da çeşitli açıklamalarda bulundu. Böke’nin gündeminde güncellenen işsizlik rakamları vardı. Böke’nin işsizlik verileri aracılığıyla hükümeti eleştirdiği konuşmasında, kadınların işgücüne katılımı konusunda da çeşitli iddialar vardı. Böke, konuşmasında, Kasım 2015’te %31,6 olarak gerçekleşen kadının işgücüne katılım oranının, erkeklerin işgücüne katılım oranının yarısından daha az olduğunu iddia etti. Böke, ayrıca, dünyada 10 kadının 5’i işgücüne dahil olurken, Türkiye’de 10 kadından sadece 3’ünün işgücüne dahil olabildiğini de iddia etti.

Türkiye’de Kadının İşgücüne Katılım Oranları Fazla Değişiklik Göstermemekte

Daha önce bu konuya dair yaptığımız bir analizde, hükümet kanadının aksi iddialarına rağmen, kadının işgücüne katılımının son 10 yılda büyük bir sıçrama göstermediğini aktarmıştık. Buna göre, 2000 yılında %26,6 olan kadının işgücüne katılımı, 2014’ün Eylül’ünde %31,1’e yükselmiş. Bu da görece yavaş bir artışa işaret ediyor.

TÜİK’in güncel işsizlik verilerini açıklaması ile bu veriler de güncellenmiş oldu. Buna göre 2015 yılının Kasım ayı itibariyle kadının iş gücüne katılım oranı %31,6 oldu. Bu veri 15 yaş ve üstündeki bireylerin mevsim etkilerinden arındırılmamış işgücüne katılım oranlarını inceliyor. Söz konusu istatistik, geçtiğimiz yılın Kasım ayında %30,5 idi. Kadının işgücüne katılım oranları ile erkeklerin işgücüne katılım oranlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

http://www.dogrulukpayi.com/beyanat/56c2e9d938222

Scroll to top