- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Türkiye Mülteci Aracı: AB’ye üye ülkeler yapılacak ek finansmanın ayrıntıları konusunda anlaştılar

29 Haziran 2018 tarihinde, 28 AB Üye Ülkesi, AB Türkiye Mülteci Aracına yönelik 3 milyar avroluk ek finansmanın nasıl kullanılacağı konusunda bir anlaşmaya vardı.

AB Konseyi’nde varılan siyasi mutabakatın ardından Üye Ülkeler, Daimi Temsilciler Kurulu (Coreper) toplantısında, bu 2 milyar avroluk miktarın AB bütçesinden, geri kalan 1 milyar avronun ise , AB’nin Gayrı Safi Milli Gelirine payları oranında Üye Ülkelerin yaptığı katkılar üzerinden karşılanacağını teyit ettiler.

Bu anlaşma AB’nin, 18 Mayıs 2018 tarihindeki AB-Türkiye açıklaması çerçevesinde, ikinci 3 milyar avroluk yardımın, ilk olarak ayrılan 3 milyar avroluk miktarın tamamen kullanılmasından önce, mülteci aracı için teslim edileceğine dair verdiği taahhüdün yerine getirildiğini gösteriyor. Bu da Komisyonun, mültecilere ek finansman sağlayabilmesi için atması gereken somut adımların önünü açıyor.

“Mülteci aracı başarılı bir şekilde işlemekte ve Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin, sağlık ve okul eğitimi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bugünkü anlaşma, 2016’da verdiğimiz sözler dahilinde, sahadaki farklı projelere yapılan desteğin aksamaksızın devam etmesininin sağlanabileceği bir zamanda gerçekleşmiştir.”

Marinela Petrova, Bulgaristan Maliye Bakanı Yardımcısı