Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan uyarı Reviewed by Momizat on . Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bazı ülke büyükelçilerinin Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetle Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bazı ülke büyükelçilerinin Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetle Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan uyarı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan uyarı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bazı ülke büyükelçilerinin Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetlerine destek beyan eden ifadelerini yersiz bulduklarını belirtti. Aksoy, “Söz konusu ülkelerin temsilcilerine hadlerini aşmamalarını tavsiye ediyoruz.” ifadesini kullandı.
Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözümün henüz tesis edilmemiş olduğu bir ortamda, Kıbrıs Rum tarafının Ada’nın yegane sahibi gibi davranmakta ısrar ederek tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmesinin kabul edilemez bir durum olduğuna dikkati çeken Aksoy, söz konusu faaliyetlerle Rum tarafının, Ada’nın ortak sahibi Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe saydığını vurguladı.
Aksoy, Rum yönetiminin bu uzlaşma ruhundan uzak tutumunun, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin ulaşmak için yoğun çaba sarf etmekte olduğu olası çözümle Ada’da ve Doğu Akdeniz’de ortaya çıkabilecek “kazan-kazan” temelli ekonomik iş birliği potansiyelini henüz idrak edemediğini gösterdiğini belirtti.

KKTC Enformasyon Dairesi

Scroll to top