femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
Türkiye Çin füzesini detaylı görüşüyor Reviewed by Momizat on . Uzun menzilli füzede ortak üretime ‘evet’ diyen ve 3.4 milyar dolar teklif veren Çinli şirket CPMIEC ile görüşmeler sürüyor. Uzuyor gibi görünen süreçte temel a Uzun menzilli füzede ortak üretime ‘evet’ diyen ve 3.4 milyar dolar teklif veren Çinli şirket CPMIEC ile görüşmeler sürüyor. Uzuyor gibi görünen süreçte temel a Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Türkiye Çin füzesini detaylı görüşüyor

Türkiye Çin füzesini detaylı görüşüyor

Uzun menzilli füzede ortak üretime ‘evet’ diyen ve 3.4 milyar dolar teklif veren Çinli şirket CPMIEC ile görüşmeler sürüyor. Uzuyor gibi görünen süreçte temel amacın teknoloji kazanımı olduğunu, NATO şartının ihale metninde zaten bulunmadığını vurgulayan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, “Birinci gelenle çok detaylı görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Türkiye’nin alacağı uzun menzilli hava savunma ve füze sistemi projesinde Çinli şirket CPMIEC ile teknoloji kazanımlı detaylı görüşmelerin gerçekleştirildiği öğrenildi. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği toplantısında gazetecilerin uzun menzilli füze projesine ilişkin soruları yanıtladı. Demir, Çin’in şartları karşılayıp karşılamadığına ilişkin bir soru üzerine, şu yanıtı verdi: “Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklaması, bir soru önergesine verilmiş bir cevaptı. Sıralamada Çin birinci geldiği için de, ‘NATO’ya nasıl entegre edeceksiniz’ idi. Zaten ‘NATO şartı yoktu gibi kısa bir metin varken, bu değişik boyutlarda yansıtıldı.”

TEKNOLOJİ KAZANIMI

Füze projesinde temel amacıh teknoloji kazanımı sağlamak olduğunu vurgulayan Demir, şöyle devam etti: “Biz doğrudan bir alımla yetinecek olursak, 15-20 yıl sonra tekrar bir alım söz konusu olabilir. Amacımız bu süreçte bir teknoloji kazanımı gerçekleştirerek, milli kabiliyetleri tesis etmek. Şu an uzuyor gibi görünen süreçte bu teknoloji kazanımının mahiyetini biz, olabildiğince kapsamlı şekilde hayata geçirmek istiyoruz. Yoksa bir alım ihalesi, fiyatı belli, şartları belli, bu çok zor bir şey değil. Ancak bu önümüzdeki yılları kilitler.”

DİĞERLERİNE KAPIYI KAPATMADIK

Demir, füze sisteminde Çin ile hangi aşamaya gelindiği sorusu üzerine, “Biz ilk üç sıralamayı yaptık. Birinciyle çok detay görüşmeler yapıyoruz. Diğerlerine kapıyı kapatmadık” yanıtını verdi. Demir, yeni bir süre uzatımı olup olmayacağı konusunda, “Olmamasını diliyoruz” demekle yetindi. Proje büyüklüklerinden bahseden İsmail Demir, “Şu an elimizdeki projelerin toplam meblağı 27 milyar dolar civarında” dedi.

Rusya ile resmi temas olmadı

İhaleye Rusya’nın yeniden teklif vereceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Demir, Rusya ile resmi temaslarının olmadığını açıkladı. Demir, “Haberler nereden çıkıyor anlayabilmiş değilim, bizim herhangi bir resmi temasımız olmadı, ancak bizim çeşitli kalemlerde, çeşitli ülkelerle, çeşitli seviyelerde temaslarımız oluyor. Ancak bu konuda, resmi bir temas olmadı” dedi.

En iyi teklifi Çin vermişti

Uzun menzilli füze ihalesinde en düşük teklif 3.4 milyar dolar ile Çin’den gelmişti. Çinli şirket CPMIEC, Türkiye’nin şartlarından biri olan ortak üretime ‘evet’ diyen tek taraf olmuştu. Bu arada Türkiye’nin Çin füze sistemi alım planına ABD ve NATO’dan itiraz gelmişti. ABD, Çinli şirketin Suriye ve İran’a silah sattığı için ABD’nin yaptırım listesinde olması, NATO ise sistemin, birliğe uyum sağlayamayacağını gerekçesiyle itiraz etmişti.

Aselsan’dan yeni işbirliği

ASELSAN ile sivil ve askeri sistemlerinde çok uluslu ABD şirketlerinden Honeywell, sivil ve askeri alanda aviyonik sistemler konusunda işbirliği yapacak. ASELSAN’dan yapılan açıklamaya göre, Abu Dhabi’deki IDEX Fuarında, iki şirket arasında işbirliği yapılmasına yönelik mutabakat muhtırası imzalandı. Mutabakat metni, sivil ve askeri alanda aviyonik sistemler konusunda işbirliğini kapsıyor. Ortak çalışmada, bir yürütme kurulunun kurulması ve ayrı çalışma grupları oluşturulmasına karar verildi.

Yeni Şafak

Scroll to top