Türkiye-AB KPK Başkanı Çonkar referandum sonucunu değerlendirdi Reviewed by Momizat on . TBMM Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar,referandum sonucunu değerlendirdi: Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu KPK Eş-Başkanı ol TBMM Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar,referandum sonucunu değerlendirdi: Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu KPK Eş-Başkanı ol Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Türkiye-AB KPK Başkanı Çonkar referandum sonucunu değerlendirdi

Türkiye-AB KPK Başkanı Çonkar referandum sonucunu değerlendirdi

TBMM Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar,referandum sonucunu değerlendirdi:

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu KPK Eş-Başkanı olarak, 16 Nisan tarihinde gerçekleşen anayasa değişikliği referandumuna ilişkin uluslararası gözlemin rolüne özel önem atfettiğimizi vurgulamak isterim. Uluslararası seçim ve referandum gözlemleri demokratik ilkelere uyumu temin etmektedir. Ancak, uluslararası gözlem sürecinin tarafsız bir şekilde yürütülmesi zaruridir.

Anayasa değişikliği referandumu seçim yasaları ve YSK’nın kararları çerçevesinde hukuka uygun ve şeffaf şekilde neticelenmiştir. Türkiye’de anayasa değişikliğine ilişkin referanduma katılım yüzde seksen beşin üzerinde olmuştur. Bu durum Türk halkının demokrasiye bağlılığını tasdik etmektedir. Ne yazık ki bazı uluslararası gözlemeciler eksik bilgiye dayalı değerlendirmelerde bulunmuştur. Referandum sürecinin uluslararası standartların gerisinde kaldığına yönelik iddia hiçbir somut esasa dayanmamaktadır. Bu değerlendirmeler gözlemcilerin Türkiye’deki referandum hakkında yanlı bir tutum sergilediği izlenimini uyandırmaktadır.

Uluslararası seçim gözlemleri nesnel ve tarafsız olmalıdır. Aksi takdirde, Türk halkının gözünde uluslararası gözlemin güvenirliği azalacaktır. Ayrıca, seçim gözlem heyetlerinde PKK terör örgütünün destekçilerinin bulunması hiçbir surette kabul edilemez. Bu bağlamda, Türk halkının demokrasiye bağlılığının ve referandumun Türk insanının yüksek demokratik olgunluğunu sergilemiş olduğunun altını çizmek isterim. Türk milleti herkesin demokratik seçimine tam olarak saygı göstermesini ve buna göre davranmasını beklemektedir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Scroll to top