Trump NATO zirvesi öncesi Avrupa ülkelerini eleştirdi (infografik) Reviewed by Momizat on . ABD Başkanı Donald Trump, Belçika'nın başkenti Brüksel'de katılacağı NATO zirvesi öncesinde Avrupa Birliği'ni ticaret konusunda, Avrupa'daki NATO ülkelerini ise ABD Başkanı Donald Trump, Belçika'nın başkenti Brüksel'de katılacağı NATO zirvesi öncesinde Avrupa Birliği'ni ticaret konusunda, Avrupa'daki NATO ülkelerini ise Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Trump NATO zirvesi öncesi Avrupa ülkelerini eleştirdi (infografik)

Trump NATO zirvesi öncesi Avrupa ülkelerini eleştirdi (infografik)

ABD Başkanı Donald Trump, Belçika’nın başkenti Brüksel’de katılacağı NATO zirvesi öncesinde Avrupa Birliği’ni ticaret konusunda, Avrupa’daki NATO ülkelerini ise savunma harcamaları seviyelerinin düşüklüğü nedeniyle eleştirdi.
Trump “NATO ülkeleri geçen yıl savunma harcamalarını 40 milyar dolar artırdı ama bu yetmez” dedi ve ekledi:
“ABD çok fazla harcıyor diğer ülkeler ise az harcıyor, özellikle de bazıları. On yıllardır devam eden bu durum ABD’nin vergi mükellefleri için adil değil. Bunu adil kılacağız.
“Almanya gibi bazı ülkeler bunu 2030’a kadar azıcık artırma sözü verdiler. Öyle olmaz, hemen artırmaları lazım. Almanya zengin bir ülke.”
Trump ayrıca ABD’nin Avrupa’nın savunmasına yardım ederken Almanya’nın Rusya ile gaz anlaşması yapmasının “çok uygunsuz” olduğunu söyledi.

Avrupa’daki müttefiklerine daha önce de benzer eleştiriler yönelten ABD’ye, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan sert bir yanıt geldi.
Trump’ı “neredeyse her gün Avrupa’yı eleştirmekle” suçlayan Tusk, “Sevgili Amerika, müttefiklerinin değerini bil, neticede çok müttefikin yok” dedi.
Tusk, AB ülkelerinin Rusya’dan daha fazla ve Çin’e yakın miktarda savunma harcaması yaptığını da ekledi.
ABD’nin AB’den daha iyi bir müttefiki olmadığını ve olamayacağını belirten Tusk, 11 Eylül sonrasında Avrupalı askerlerin Afganistan’da öldüğünü hatırlattı.

Tüm üyeler harcamalarını artırıyor
Trump, bugün gerçekleşecek NATO toplantısının haftaya Pazartesi günü Finlandiya’da Rusya lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeden daha zor olabileceğini söylemişti.
ABD Başkanı Donald Trump, diğer NATO ülkelerinin ABD’den faydalandığını, askeri harcamalarını yüzde 2’ye çıkarma sözünü yerine getirmediğini söylüyor. NATO üyeleri arasında geçen yıl bu hedefi tutturan yalnızca ABD, Yunanistan, Estonya, İngiltere ve Letonya bulunuyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44789806

Scroll to top