Trump Almanya’dan ‘savunma’ parasını istedi:Almanya, ABD ve NATO’ya borçlu Reviewed by Momizat on . ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Beyaz Saray'daki görüşmelerinin ardından bugün sosyal medyada görüşmeyle ilgili sıra dışı bir açık ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Beyaz Saray'daki görüşmelerinin ardından bugün sosyal medyada görüşmeyle ilgili sıra dışı bir açık Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Trump Almanya’dan ‘savunma’ parasını istedi:Almanya, ABD ve NATO’ya borçlu

Trump Almanya’dan ‘savunma’ parasını istedi:Almanya, ABD ve NATO’ya borçlu

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Beyaz Saray’daki görüşmelerinin ardından bugün sosyal medyada görüşmeyle ilgili sıra dışı bir açıklamada bulundu.

Trump Twitter’daki açıklamasında, “Yalan haberlerden duymuş olduklarınıza rağmen, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile harika bir toplantı yaptım. Bununla birlikte, Almanya’ya sağladığı güçlü ve oldukça pahalı savunma için NATO ve ABD’ye büyük meblağlarda para ödenmek zorunda!” dedi.

Beyaz Saray’da cuma günü gerçekleşen görüşmelerde, Trump’ın ‘Geçen yıllarda harcanan büyük meblağlardaki paranın ABD’nin müttefiklerince geri ödenmesi’ talebinde bulunduğu belirtiliyor.

2014 yılındaki NATO zirvesinde müttefik ülkelerin 2024’e kadar savunma harcalamalarını gayrisafi yurtiçi hasılânın (GSYH) yüzde 2’sine çekmesi kabul edilmişti. Konu Beyaz Saray’daki Trump-Merkel buluşmasında da tekrar gündeme geldi. Ortak basın toplantısında Trump Merkel’e Almanya’nın savunma harcamalarını artırması talebini yinelediğini söyledi.

—-

Trump: Almanya, ABD ve NATO’ya borçlu

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya’nın savunması nedeniyle NATO ve ABD’ye “büyük meblağlarda para” borcu olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’i dün Beyaz Saray’da kabul eden Trump bugün Twitter hesabı üzerinden görüşmeyle ilgili kısa bir açıklama yaptı.

Trump “YALAN HABERLERDEN duyduklarınıza rağmen Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile HARİKA bir toplantı yaptım. Bununla birlikte NATO ve ABD’ye, Almanya’ya sağladığı güçlü ve oldukça pahalı savunma için büyük meblağlarda para ödenmek zorunda!” diye yazdı.

2014 yılındaki NATO zirvesinde müttefik ülkelerin 2024’e kadar savunma harcalamalarını gayrisafi yurtiçi hasılânın yüzde 2’sine çekmesi kabul edilmişti. Konu Beyaz Saray’daki Trump-Merkel buluşmasında da tekrar gündeme geldi. Ortak basın toplantısında Trump Merkel’e Almanya’nın savunma harcamalarını artırması talebini yinelediğini söyledi.

ABD Başkanı Trump “Şansölye Merkel’e NATO’ya olan güçlü desteğimi, aynı şekilde NATO müttefiklerimizin savunma masraflarına adil payı ödemelerine ihtiyacımız olduğunu bir kez daha ifade ettim” diye konuştu.

Merkel de basın toplantısında Almanya’nın yüzde ikilik hedefe bağlı kalmayı sürdüreceğini belirterek “NATO’nun önemli rolünü bir kez daha teyit ettiği için Trump’a müteşekkir olduğunu” söyledi.

Dha-Ajanslar-Dw-Hürriyet

Scroll to top