Tillerson Brüksel’de Avrupa’ya Destek Mesajı Verdi (english) Reviewed by Momizat on . ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Brüksel’de Amerika’nın Avrupalı müttefiklerine destek mesajı verdi. Ancak Başkan Trump’ın dış politika açılımı bir dizi konu ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Brüksel’de Amerika’nın Avrupalı müttefiklerine destek mesajı verdi. Ancak Başkan Trump’ın dış politika açılımı bir dizi konu Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Tillerson Brüksel’de Avrupa’ya Destek Mesajı Verdi (english)

Tillerson Brüksel’de Avrupa’ya Destek Mesajı Verdi (english)

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Brüksel’de Amerika’nın Avrupalı müttefiklerine destek mesajı verdi. Ancak Başkan Trump’ın dış politika açılımı bir dizi konuda kaygıya yol açmaya devam ediyor.

Trump’ın “Önce Amerika” söylemi, İran’ın nükleer anlaşmanın kurallarına uyduğunu doğrulamayı reddetmesi, Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı ve şimdi de İsrail’deki Amerikan Büyükelçiliği’ni Kudüs’e çekme kararı Amerika’nın Avrupalı müttefiklerini endişelendiriyor.

Dışişleri Bakanı Tillerson, Brüksel’e yaptığı ziyarette Avrupa Birliği ve NATO’da Avrupalı dışişleri bakanlarına Amerikan hükümetinin okyanus ötesi bağlarına sadık olduğunu kaydetti.

Tillerson değerlerin, güvenlik ve refah hedeflerinin okyanusun her iki yakasında da ortak olduğunu kaydetti.

Trump, ABD liderliğindeki NATO ittifakını Mayıs ayında ziyaret etmiş ve Avrupalı liderleri savunma alanındaki düşük harcamaları nedeniyle eleştirmişti. Tillerson ise ziyareti sırasında daha olumlu bir tutum takınarak NATO’nun üye bir ülkeye yönelik saldırının üyelerin tümüne yapılmış sayılacağı yönündeki ortak savunma şartına Amerika’nın tereddütsüz bağlılığını dile getirdi.

Tillerson, görevinden alınıp alınmayacağı sorularını ise yanıtsız bıraktı.

Brüksel’den sonra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) yıllık toplantısına katılmak üzere Viyana’ya geçecek olan Tillerson’un son durağı ise Paris olacak.

Başkan Trump geçen hafta medyadaki iddialar karşısında Tillerson’un görevinden ayrılmayacağını açıklamıştı. Ancak Trump son olarak Cuma günü attığı bir Tweet ile dış politika alanında son sözü söyleyenin kendisi olduğunun da altını çizmişti.

Avrupalı diplomatlar ise AB hükümetlerinin bir ikilem içinde kaldıklarını, Tillerson’un görüşleri kendilerine yakın bulurken Trump’ın görüşlerinin kendi görüşlerini her zaman yansıtmadığını kaydettiler.

Voa

https://www.state.gov/secretary/remarks/2017/12/276255.htm

———–

Remarks by High Representative/Vice-President Federica Mogherini at the joint press statement with Rex Tillerson, Secretary of State of the United States.

EU in the US‏

DYK the Transatlantic Economy is the largest & wealthiest market in the world, accounting for 50% world GDP in terms of value & 30% of world trade.

https://eeas.europa.eu/delegations/united-states-america/36758/eu-us-trade_en

https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/36757/remarks-high-representativevice-president-federica-mogherini-joint-press-statement-rex_en

Scroll to top