femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Tatarların liderine Kırım’a giriş yasağı Reviewed by Momizat on . Tatarların liderlerinden Mustafa Cemil Kırımoğlu, dün ‘yasaklı kişiler’ listesinde olduğu gerekçesi ile Kırım’a girişte durduruldu. Olayın basına intikal etmesi Tatarların liderlerinden Mustafa Cemil Kırımoğlu, dün ‘yasaklı kişiler’ listesinde olduğu gerekçesi ile Kırım’a girişte durduruldu. Olayın basına intikal etmesi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Tatarların liderine Kırım’a giriş yasağı

Tatarların liderine Kırım’a giriş yasağı

Tatarların liderlerinden Mustafa Cemil Kırımoğlu, dün ‘yasaklı kişiler’ listesinde olduğu gerekçesi ile Kırım’a girişte durduruldu. Olayın basına intikal etmesi üzerine yarım saat sonra Kırımoğlu’na izin verildi

Referandumla Ukrayna’dan ayrılma kararı alan Kırım’da, Tatarların liderlerinin Rusya yanlısı görevliler tarafından sınırda durdurulması ile gerilim yaşandı. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve Kırım Tatarlarının liderlerinden olan Ukrayna milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu dün Kiev’den Kırım’a gittikleri sırada Çongar köyündeki kontrol noktasında durduruldu. Kırım Tatar Milli Meclisi’nin basın bürosunun başındaki Leyla Müslimova’nın yaptığı açıklamaya göre, Çubarov ve Kırımoğlu’nun etrafları altı silahlı kişi tarafından sarıldı ve belgelerine el kondu. Görevliler, gerekçe olarak Kırımoğlu’nun ‘yasaklı kişiler’ listesinde yer almasını gösterdiler.

Müslimova’nın açıklamasının ardından olay basında yayıldı. Bunun üzerine yaklaşık yarım saat sonra Kırımoğlu ve Çubarov’un geçişine izin verildiği duyuruldu. Yaşananlar Batı yanlısı basında Kırım’da Tatarlara yönelik negatif tutumun arttığına dair kanıt olarak yorumlandı.

Tatar Milli Meclisi, 1 Nisan’da Ukrayna’dan ayrılmak konusunda Kırım hükümetine uyum göstereceğini açıklamıştı. Ancak Kırımoğlu bu karara karşı çıktığını açıklamıştı. Ukrayna’dan ayrılmak üzere 16 Mart’ta gerçekleştirlen referanduma Kırım Tatarlarının yüzde 99’u katılmamıştı. Tatarlar, Kırım nüfusunun yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Kiev’den Rusça önerisi

Öte yandan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, nüfusun çoğunluğunun Rusça konuştuğu bölgelerde bu dile özel statü verilebileceğini açıkladı. Ukrayna’da Viktor Yanukoviç’in devrilmesinden sonra göreve gelen parlamentonun ilk icraatlarından birinin Rusça ile birlikte bütün yerel dillere resmiyet kazandıran dil yasasını da iptal etmek olması Rusya’nın tepkisini çekmişti.

 

Ajanslar-Milliyet

Scroll to top