femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Talat-Anastasides görüşmesi:Türk ve Rum okullarında Türkçe ve Rumca öğretilmeli Reviewed by Momizat on . KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Rum lider Anastasiades’e Kıbrıs Türk okullarında Rumca, Kıbrıs Rum okullarında da Türkçe öğretilmesiyle ilgili KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Rum lider Anastasiades’e Kıbrıs Türk okullarında Rumca, Kıbrıs Rum okullarında da Türkçe öğretilmesiyle ilgili Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Talat-Anastasides görüşmesi:Türk ve Rum okullarında Türkçe ve Rumca öğretilmeli

Talat-Anastasides görüşmesi:Türk ve Rum okullarında Türkçe ve Rumca öğretilmeli

KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Rum lider Anastasiades’e Kıbrıs Türk okullarında Rumca, Kıbrıs Rum okullarında da Türkçe öğretilmesiyle ilgili fikrini ilettiğini kaydetti ve bunun hem medya hem de liderler tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasides de, daha fazla iyi niyet ve istekle en erken zamanda Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler’in kaygılarını dikkate alacak bir çözüme ulaşılması yönündeki umutlarını dile getirdiklerini belirtti.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiades öğlen yemeğinde bir araya geldi.

Ara Bölgede bulunan Chateau Status Restoran’ta saat 12:40’da başlayan yemekte Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ile Rumların eski Tarım Bakanı Kostas Themistokleus, Anastasiadis ileTalat’a eşlik etti.

 

Menüsünde başlangıç olarak kalamar ve salata; ana yemek olarak balık sebze ve salata, tatlı olarak da “nor ile bal” bulunan yemek sonrasında Anastasiades ile Talat basına açıklamalar yaptı.

ANASTASİADES

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiades, yapıcı ve arkadaşça geçen bir buluşma olduğunu söyledi; görüş alış verişinde bulunduklarını ve müzakere süreci içerisinde nasıl daha verimli olabileceklerini görmeye çalıştıklarını ifade etti.

Süreci hızlandırmak için daha yoğun bir şekilde çalışmaları gerektiği üzerinde hemfikir olduklarını belirten Anastasiades, daha fazla iyi niyet ve istekle en erken zamanda Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler’in kaygılarını dikkate alacak bir çözüme ulaşılması yönündeki umutlarını dile getirdiklerini belirtti.

Anastasiades, “AB üyesi olduğumuzun farkına varmalıyız, ülke olarak AB üyesiyiz, burada yasal olarak yaşayan tüm insanlar olarak Avrupalıyız” diye konuştu. Anastasiades, AB müktesebatını insan haklarına saygılı bir şekilde nasıl uygulayacakları konusunda birlikte çalışmaları gerektiğini de dile getirdi.

TALAT

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Anastasiades’e yemekten dolayı teşekkür etti ve hem yararlı bir toplantı yaptıklarını hem de son derece lezzetli bir yemek yediklerini söyledi.

Görüş alış verişinde bulunduklarını, devam eden müzakere süreciyle ilgili Anastasiades’in görüş ve yaklaşımlarını öğrenme fırsatı bulduğunu dile getiren Talat, bunun önemli olduğunu çünkü sonuçta, Kıbrıs sorununu çözecek iki taraf olduğunu ve çözüme ulaşmak için iki tarafın bir birini çok iyi anlaması gerektiğini vurguladı. Bu amaçla bu görüşmeyi çok önemsediğini vurgulayan Talat, “Bu konuda Anastasiades’in gösterdiği yapıcı yaklaşıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Görüşmeleri yapanın Anastasiades ile Cumhurbaşkanı Eroğlu olduğunu söyleyen ve kendisinin doğrudan bir rolü olamayacağını vurgulayan Talat, “Ancak ben yardımcı olabilirsem, bazı düşünceleri ortaya koyup yeni fikirlerin doğmasına yardımcı olabilirsem görevimi yapmış olurum. Olaya böyle yaklaşıyorum ve bu anlayışla yardımcı olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Anastasiades’e Kıbrıs Türk okullarında Rumca, Kıbrıs Rum okullarında da Türkçe öğretilmesiyle ilgili fikrini ilettiğini dile getiren Talat, bunun medya tarafından da desteklenmesi gerektiğini, kuzeydeki bir televizyonun bir dil aktivitesi başlatmak üzere olduğunu duyduğunu kaydetti. Talat, iki toplumun bir birini anlaması açısından Liderlerin de bu fikri desteklemesi gerektiğini, barış kültürünün hayati bir şey olduğunu söyledi.

—————–

Anastasiades Talat görüşmesinde barış müzakerelerindeki gelişmelere odaklanıldı

Kıbrıslı Türklerin endişelerini göz ardı etmeden, Kıbrıslı Rumların beklentilerini karşılayacak olan Kıbrıs barış çabalarındaki son gelişmeler ve üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözüme yönelik kararlılık gereği, Nikos Anastasiades’in, Mehmet Ali Talat’ı misafir ettiği bugünkü öğle yemeğinde ele alınan başlıca konu oldu.

İki saat süren yemekli görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Anastasiades, Talat’la görüşmesinin Kıbrıs Türk toplumunun şimdiki lideri Derviş Eroğlu’yla planlı görüşmelerini etkilemeyeceğini aksine daha fazla anlayış elde edilmesine yardımcı olacağını ve şimdiki lider Derviş Eroğlu’yla olan diyaloguna katkıda bulunacağını vurguladı.

Nicos Anastasiades, görüşmeden memnuniyet duyduğunu, Talat’la yaptığı yakın temaslara devam edeceğini söyledi.

Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ele aldıklarını, kendisiyle Talat’ın kabul ettiği en önemli şeyin, Kıbrıslı Rumların beklentilerini yerine getirecek, Kıbrıslı Türklerin ortaya koydukları endişeleri göz ardı etmeyecek olası bir çözüme en kısa sürede ulaşılmasında herkesin kararlı olması gerektiği olduğunu kaydetti.

Bir refah ülkesinde Avrupa Birliği üyeliğinden ve Kıbrıs’ın AB’ne tam üyeliği statüsünden elde edilen temel ilkelerin göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Anastasiades, öğle yemeğinde yer alan görüşme sırasında muhatabının atılacak bir sonraki adımlarla ilgili endişe ve görüşlerini ortaya koyduğuna, iki toplum arasında güven yaratılabileceğine ve barış sürecinde daha verimli olunabileceğine işaret etti.

Bugünkü görüşmede Talat ve kendisinin ülkeyi yeniden birleştirecek bir çözüm için içten bir istek bulunduğunu ve Avrupa Birliği içerisinde bütün Kıbrıs’ın yasal vatandaşlarının başarılı olma fırsatını öğrenme şansı elde ettiklerini belirtti.

Basına İngilizce konuşan Anastasiades, görüşmeyi çok yapıcı ve oldukça dostane olarak tarif etti; görüş alışverişinde bulunduklarını ve şimdiki müzakere süreci sırasında daha da fazla verimli olmanın yollarını bulmaya çalıştıklarını kaydetti.

Nikos Anastasiades, “Bütün süreci hızlandırmak için daha da fazla yoğunlukta çalışmamız gerektiği üzerinde görüş birliğine vardık, iyi anlayış ve daha fazla istekle en kısa sürede hem Kıbrıslı Rumların hem de Kıbrıs Türk vatandaşlarımızın endişelerini göz ardı etmeyecek bir çözüme ulaşabileceğimiz umudunu ifade ettik” dedi.

Anastasiades şöyle devam etti:

“Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğumuzu, hepimizin, bu kutsal adada yasal olarak yaşayan bütün halk olarak Avrupalı olduğumuzu anlamalıyız, birlikte çalışmalıyız, müktesebatı nasıl uygulayacağımızı, insan haklarına nasıl tam anlamıyla saygı göstereceğimizi umut edeceğimizi anlamalıyız.”

Mehmet Ali Talat’da İngilizce yaptığı konuşmasında, görüşmeyi faydalı olarak niteledi,  Kıbrıs sorunuyla ve devam etmekte olan müzakerelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Talat hedefin kapsamlı bir çözüme ulaşmak olduğunu vurguladı ve bunu yapmak için birinin ötekini anlaması gerektiğine dikkat çekti.

Bu amaçla Kıbrıs Rum okullarında Türk dil derslerine, Kıbrıs Türk okullarında da Rumca dil derslerine başlanmasını öneren Mehmet Ali Talat, bunun liderler ve medya tarafından da desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

“Bir barış kültürü yaratmak çok önemlidir” diyen Talat, Türkçe de konuşarak Anastasiades’e, devam etmekte olan süreç üzerindeki görüş ve düşünceleri aktarma fırsatı bulduğunu, bunun çok önemli olduğunu, çünkü iki tarafın sorunu çözmeleri, bu hedefe ulaşmaları, birbirlerini çok iyi anlamaları gerektiğini bildirdi.

Mehmet Ali Talat, bununla birlikte müzakereler Anastasiades ve Eroğlu tarafından yönetildiğini dolayısıyla kendisinin bir rolü olmasını doğru bulmadığını, yardım edebileceğini, bazı görüş ve yeni düşünceler ortaya koyabileceğini söyledi.

 

Scroll to top