Stoltenberg: Türkiye, Afrin operasyonu konusunda NATO’yu geçen hafta bilgilendirdi.Türkiye’nin bazı meşru güvenlik kaygıları var Reviewed by Momizat on . NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Zeytin Dalı Harekatı hakkında, “Türkiye’nin bazı meşru güvenlik kaygıları var. NATO müttefiklerinden hiçbir tanesi Türkiy NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Zeytin Dalı Harekatı hakkında, “Türkiye’nin bazı meşru güvenlik kaygıları var. NATO müttefiklerinden hiçbir tanesi Türkiy Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Stoltenberg: Türkiye, Afrin operasyonu konusunda NATO’yu geçen hafta bilgilendirdi.Türkiye’nin bazı meşru güvenlik kaygıları var

Stoltenberg: Türkiye, Afrin operasyonu konusunda NATO’yu geçen hafta bilgilendirdi.Türkiye’nin bazı meşru güvenlik kaygıları var

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Zeytin Dalı Harekatı hakkında, “Türkiye’nin bazı meşru güvenlik kaygıları var. NATO müttefiklerinden hiçbir tanesi Türkiye’den daha fazla terör saldırıları mağduru olmadı.” dedi.

NATO üyelerinin savunma bakanlarını 2 günlüğüne Brüksel’de bir araya getiren NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Stoltenberg basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

NATO’nun terörle mücadeleye çeşitli şekillerde katkı sağladığını ancak Kuzey Suriye’de fiilen bulunmadığını anımsatan Stoltenberg, “Türkiye’nin bazı meşru güvenlik kaygıları var. NATO müttefiklerinden hiçbir tanesi Türkiye’den daha fazla terör saldırıları mağduru olmadı. Ama biz Türkiye’nin buna orantılı ve ölçülü bir biçimde karşılık vermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Stoltenberg, Türkiye’nin NATO müttefiklerine Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgilendirmede bulunduğunu belirterek, “Türkiye’nin NATO müttefiklerine Kuzey Suriye’deki operasyon hakkında bilgilendirmeye devam etmesini bekliyorum.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, savunma bakanlarının toplantısında NATO’nun temmuz ayında üye ülkelerin liderlerinin katılımıyla gerçekleştireceği zirveye hazırlanacaklarını söyledi.

Toplantının Nükleer Planlama Grubu oturumuyla başlayacağını belirten Stoltenberg, burada NATO nükleer güçlerinin güvenli ve etkili tutulması konusunda istişarelerde bulunacaklarını anlattı.

NATO komuta yapısının modernizasyonu konusunda da kararlar alacaklarına dikkati çeken Stoltenberg, Atlantik ve Avrupa’da askeri seferberliği desteklemek üzere komuta merkezi ve siber operasyon merkezi kurulması konularında anlaşma sağlanmasının beklendiğini ifade etti.

Stoltenberg, gün içerisinde müttefiklerin savunma harcamaları ve yük paylaşımı konusunu da ele alacaklarını ifade ederek, NATO’nun daha fazla para, kapasite ve katkıya ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İsveç ve Finlandiya bakanlarının katılımıyla AB’nin savunma çabalarını ve NATO-AB iş birliğini tartışacaklarını ifade eden Stoltenberg, “Bu çabalar doğru yollarla gerçekleştirilirse Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki adil yük paylaşımına katkı sağlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, toplantının ikinci gününde NATO’nun savunma ve caydırıcılık duruşuna odaklanacaklarını, istikrar sağlamak ve terörle mücadele konusunda NATO’nun rolünü ele alacaklarını dile getirdi.

NATO’nun DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyona erken uyarı ve gözlem uçakları (AWACS) ve Irak güçlerine eğitimle destek sağladığını anımsatan Stoltenberg, “Herhangi bir bölgesi bulunmamasına rağmen DEAŞ bir tehdit olmayı sürdürüyor.” dedi.

NATO toplantısında Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli temsil edecek. Canikli aralarında NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in de aralarında bulunduğu muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

————

NATO Genel Sekreteri: “Türkiye’nin güvenlik konusundaki endişeleri meşrudur”

Brüksel’de gerçekleştirilen İttifak Savunma Bakanları toplantısı öncesi Türkiye’nin Afrin harekâtını değerlendirmesi istenilen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Türkiye’nin güvenlik konularında meşru endişeleri var” dedi.

Genel Sekreter sözlerine şu şekilde devam etti: “Başka hiç bir NATO müttefiki daha fazla terörist saldırılarına uğramamıştır ama Türkiye’den daha orantılı ve ölçülü bir şekilde yanıt vermesini bekliyoruz”.

“Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında kuzey Suriye’de karşılaştığımız zorluklara yanıt veren bir ilişki yok ama söylediğim gibi ΝΑΤΟ orada değildir. Türkiye “zeytin dalı” operasyonu konusunda NATO müttefiklerini bilgilendirdi ve Türkiye’nin kuzey Suriye’deki operasyonları konusunda NATO müttefiklerini bilgilendirmeye devam etmesini bekliyorum”.

“Teröre karşı mücadelede ΝΑΤΟ’nün rolünü tartışacağız ve NATO terörle mücadeleye çok farklı yollarla katkıda bulunmaktadır. Afganistan’da teröre karşı mücadelede hazırız ve ISIS’e karşı zafer için Küresel Koalisyon üyesiyiz. AWACS uçakları ve bazı eğitimlerle Irak`ta Koalisyonu destekliyoruz. Ve tüm NATO müttefikleri çeşitli yollarla bu Koalisyona katılmaktadır. Buna rağmen, ΝΑΤΟ’nun kendisi kuzey Suriye topraklarında bulunmuyor”.

ΝΑΤΟ Genel Sekreteri sabah erken saatlerde Türkiye Savunma Bakanı Nurettin Çanikli ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Brt-Tak

Scroll to top