femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rum Sözcü: Çavuşoğlu’nun açıklamaları “sıkıcı açıklamalardır” Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun KKTC'ye  gerçekleştirdiği  ziyaret sırasında herkesin Kıbrıs sorunundaki Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun KKTC'ye  gerçekleştirdiği  ziyaret sırasında herkesin Kıbrıs sorunundaki Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Sözcü: Çavuşoğlu’nun açıklamaları “sıkıcı açıklamalardır”

Rum Sözcü: Çavuşoğlu’nun açıklamaları “sıkıcı açıklamalardır”

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC’ye  gerçekleştirdiği  ziyaret sırasında herkesin Kıbrıs sorunundaki tüm seçeneklere açık olduğu yönündeki açıklamasını yorumlayarak “sıkıcı açıklamalar” olarak niteledi.

Sözcü, Kıbrıs Rum tarafının Guterres Çerçevesi temelinde görev tanımı üzerinde bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğu görüşünde olduğunu ve bugüne kadar sağlanan uzlaşmaları kullanarak ve Guterres Çerçevesi’nin müzakerelerle ilgili önemli konularda cevaplar verilmesi konusuna yardımcı olabileceğini söyledi.

Prodromou, “Birçok insan; Türkiye Dışişleri Bakanı ve diğerleri her hangi bir açıklamada bulunabilir, yorumlar yapabilir. En önemlisi şimdi bir inisiyatif üstlenildi ve Nikos Anastasiades’in de söylediği gibi; Türkiye ve genel olarak Türk tarafı BM belli çerçevesi içerisinde müzakerelerin yeninden başlaması amacıyla görüşlerini açık ve net bir şekilde sunması gerekir” şeklinde konuştu.

Sözcü,  Nikos Anastasiades’in pazar günü Kıbrıs sorunundaki görev tanımının belirlenmesi amacıyla BM Genel Sekreteri’nin atadığı özel görevlisi Bayan Jane Holl Lute ile görüşeceğini anımsatarak “Bayan Lute pazar günü adada olacak ve amacımız (Kıbrıs sorunundaki) müzakerelerin bir an önce başlamasıdır” dedi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan ile şubat ayında yapacağı görüşme ışığında Anastasiades ve Tsipras arasında bir görüşme olasılığı ile ilgili bir soruya Sözcü Prodromou, “birçok ve değişik nedenlerden dolayı böyle bir görüşme yapılması olasılığı var; ancak planlanmasının ardından açıklanacak” yanıtını verdi.

Bayan Lute’nin adadaki ziyareti sırasında her iki lider ile ayrı ayrı görüşeceği ile ilgili başka bir soruya Sözcü, Bayan Lute’nin pazar günü saat 18.30’da  Nikos Anastasiades ile görüşeceğini duyurdu.

Scroll to top