- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Son yapılan ankete göre İngilizler AB’de kalmaktan yana

Avrupa Birliği (AB) karşıtlığının giderek arttığı İngiltere’de, AB’ye ilişkin yapılan bir anket sonuçları şaşırttı. Ankete göre, İngiliz halkının yarısından fazlası ülkesinin AB içinde kalması gerektiğini düşünüyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, 2015 yılında tekrar seçilmesi durumunda 2017 yılında ülkesinin AB üyeliğini referanduma götürme sözü vermişti. 22 Mayıs’taki AP seçimlerine bir hafta kala yayınlanan bir anket ise, Britanyalıların AB’den yana tavır aldığını gösteriyor.

Ipsos-Mori Enstitüsü tarafından 12-14 Mayıs tarihleri arasında yapılan ankete katılanların yüzde 54’ü referandumun bugün olması durumunda ülkelerinin AB içinde kalması yönünde oy kullanacağını beyan etti. Ankete katılanlar arasında Britanya’nın AB’den çıkmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 37’de kaldı.

Ipsos-Mori tarafından son olarak Kasım 2012’de yapılan aynı konulu ankette ise katılımcıların yüzde 48’i, İngiltere’nin AB’den çıkması gerektiğini beyan etmişti. Aynı ankette, birlik içinde kalınmasını isteyenlerin oranı yüzde 44’de kalmıştı.

 

YouGov şirketi tarafından Mart ayında yapılan iki ankette de, Britanyalıların çoğunluğu ülkesinin AB’de kalmasından yana olduğunu söylemişti.

 

22 Mayıs’ta yapılacak AP seçimlerinde milliyetçi ve Avrupa karşıtı politikaları ile bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP)’in birinci ya da ikinci güç olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, anketi yapan Ipsos-Mori şirketinden Gideon Skinner, Britanyalıların AB’nin sınırlandırılmasından yana olmasına ve ekonomik krizden sonra birliğin sorgulanmaya başlamasına rağmen, halkın yine de AB’yi tercih ettiği yorumunu yaptı.

Ajanslar