- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Social Progress Imperative Endeksi’ne göre ‘Türkiye’de tolerans yok’

ABD merkezli bir STK’nın ülkelerin sosyal ve çevresel performansını değerlendirdiği Sosyal Gelişim Endeksi’nde Türkiye 132 ülke arasında 64’üncü olurken en düşük performansı ‘tolerans’ alanında sergiledi.

ABD merkezli sivil toplum örgütü Social Progress Imperative’in ülkelerin 2013 sosyal ve çevresel performansını değerlendirdiği Sosyal Gelişim Endeksi’nde Türkiye 132 ülke arasında 64’üncü oldu. Siyasilerin ve iş insanlarının, ekonomik gelişmeden ziyade sosyal alanlarda ilerlemeyi öncelik haline getirmesi gerektiğini savunan endekse göre, en başarılı ülke ise Yeni Zelanda oldu. Ekonomik kalkınmanın direkt olarak sosyal gelişmeye yol açmadığını gösteren endeks; sağlık, barınma, kişisel güvenlik, bilgiye erişim, sürdürülebilirlik ve toplumdaki tolerans gibi 50’den fazla göstergeye dayanıyor.

Ekosisteme yatırım yapılmalı

Endekse göre Türkiye, ‘Temel İnsan İhtiyaçları’ kategorisinde en iyi performansı ‘su ve tuvalete erişim’ alanında gösterdi. Türkiye’nin 75’inci sırada olduğu ‘kişisel güvenlik’ alanında gelişmesi gerektiği kaydedildi. Türkiye’nin 102’inci sırada olduğu ‘ekosistem sürdürülebilirliği’ alanında yatırım yapması salık verildi. Türkiye’nin en düşük performansı sergilediği alan ise tolerans ve farklı grupları kabul etme oldu. Türkiye bu alanda 132 ülke arasında 119’uncu sırada yer aldı.

Endekse göre listelenen ülkelerde birinci olan Yeni Zelanda’yı ilk onda sırasıyla İsviçre, İzlanda, Hollanda, Norveç, İsveç, Kanada, Finlandiya, Danimarka ve Avustralya izledi. Listenin en sonunda Çad yer aldı. Çad’tan sonra sosyal gelişim alanında en düşük performansı izleyen ülkeler ise Orta Afrika Cumhuriyeti ve Burundi oldu. Dünyanın en büyük ekonomileri olan Almanya’nın 12, İngilere’nin 13, Japonya’nın 14, ABD’nin 16 ve Fransa’nın 20’nci sırada yer alması ise dikkat çekti.

Milliyet