femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rusya:Ukrayna’da insan hakları ihlalleri var.Suriye’de halkın büyük iradesiyle Esed yönetimi daha da güçlendi Reviewed by Momizat on . Rusya Ukrayna’daki yaşanan insan hakları ihlallerinden ‘Batı’yı sorumlu tutarken diğer taraftan Suriye’de Esed’in halkın büyük oranda desteğiyle ikitidarını pek Rusya Ukrayna’daki yaşanan insan hakları ihlallerinden ‘Batı’yı sorumlu tutarken diğer taraftan Suriye’de Esed’in halkın büyük oranda desteğiyle ikitidarını pek Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rusya:Ukrayna’da insan hakları ihlalleri var.Suriye’de halkın büyük iradesiyle Esed yönetimi daha da güçlendi

Rusya:Ukrayna’da insan hakları ihlalleri var.Suriye’de halkın büyük iradesiyle Esed yönetimi daha da güçlendi

Rusya Ukrayna’daki yaşanan insan hakları ihlallerinden ‘Batı’yı sorumlu tutarken diğer taraftan Suriye’de Esed’in halkın büyük oranda desteğiyle ikitidarını pekiştirdiği değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna’da yaşanan insan hakları ihlallerini reddeden Batı çifte standart uygulamaktadır

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın güneydoğu kesimlerinde yaşanmakta olan insan hakları ihlallerini reddeden Batı’nın çifte standart uyguladığını belirtti.

Bilindiği üzere Rusya, kısa bir süre önce BM Güvenlik Konseyi nezdinde sunduğu öneri ile Ukrayna’nın güneydoğusundaki güç kullanımının ve şiddetin bir an önce sona erdirilmesi ve savaş bölgesi terk etmek isteyen sivillere izin verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Yaptığı açıklamada bu konuya da değinen Lukaşeviç, ‘‘Rusya tarafından gündeme getirilen öneri, kesinlikle düşmanca olmayan ve barışçıl bir konsept çerçevesinde oluşturulmuştur. Söz konusu taslak, sadece insani amaçlar taşımaktadır. Buna karşın ilgili önerimiz BM Güvenlik Konseyi’nin Batılı üyelerinin sert reaksiyonu ile karşılaşmıştır. Söz konusu üye ülkelere göre, Ukrayna’nın doğusunda herhangi bir insan hakları ihlali yaşanmamaktadır. Söz konusu yaklaşım, Batı’nın uygulamakta olduğu çifte standartları ve Ukrayna konusundaki gerçek niyetini net bir biçimde ortaya koymaktadır’’ şeklinde konuştu.

Söz konusu yaklaşıma karşın Moskova’nın asla geri adım atmayacağını ifade eden Resmi Sözcü,

‘‘Söz konusu projemizi BM Güvenlik Konseyi’ndeki görüşme masası zemininde desteklemeye devam edeceğiz’’ ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

Puşkov: Suriye’deki seçim sonuçları Esad’ın iktidarını korumaya muktedir olduğunu göstermektedir

Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın Dışişleri Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, ITAR – TASS Haber Ajansı’na bugün verdiği demeçte, Suriye’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çıkan sonuçların halkın büyük bir çoğunluğunun iradesini yansıtmanın yanı sıra, Esad Hükümeti’nin de mevcut konumunu güçlendirdiğini belirtti.

Suriye’de yapılan seçimlerden çıkan sonuçların herhangi bir rejim değişikliğinin bu ülkede gerçekleşmesinin mümkün olmadığını ve Esad’ın iktidarını koruma konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu kanıtlayan önemli bir faktör olduğunu ifade eden Puşkov, %70 civarında katılımın gerçekleştiği seçimin resmi sonuçlarına göre %88,7 oranında oy alan Esad’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı olarak seçildiğini söyledi.

Verdiği demeçte, ‘‘Esad’ın iktidarını koruma yönünde büyük bir potansiyele sahip olmasının altında yatan temel neden, yeniden seçilmiş olmasıdır. Şam Hükümeti’nin düşmesi halinde aşırılık yanlısı İslamcıların iktidara gelmesinden şiddetle endişe duyan halk, bu sebeple mevcut iktidara büyük destek vermiştir’’ şeklinde konuşan Puşkov, söz konusu sonuçların ardından Suriye muhalefetinin artık halkın büyük desteğine sahip olduğunu iddia etmesinin de oldukça zor olduğunun altını çizdi. Suriye halkının az tanıdığı muhalif liderlere ülke içinde duyulan güvenin ve verilen siyasi desteğin oldukça az olduğunu kaydeden Puşkov, bu sebeple Esad’ın gerçek bir alternatifinin olmadığını da sözlerine ekledi.

Suriye’deki seçimlerde Rus gözlemcilerin de görev yaptığını ve bu gözlemcilerin herhangi bir usulsüzlük tespit etmediğini söyleyen Puşkov, seçimlerden çıkan sonuçlara Batı’nın verdiği tepkinin ise önceden tahmin edilmiş olduğuna vurgu yaptı ve ‘‘Batılı ülkeler kendi siyasi ölçütlerinden hareketle birtakım değerlendirmeler yapmaktadır. Ben şahsen, bizzat Batılı ülkelerin desteklediği silahlı muhalif grupların kazandığı seçim sonuçlarından başka bir sonucun Batı’yı ilgilendireceğini düşünmüyorum. Suriye Halkı’nın iradesinin sandıklara yansıyıp yansımaması ile uzaktan yakından ilgili değiller’’ şeklindeki ifadeler ile sözlerini tamamladı.

Rusya’nın Sesi

Scroll to top