femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rusya ve Çin yeni stratejik bombardıman uçağını üretecek Reviewed by Momizat on . Rusya Birleşik Uçak Şirketi Başkanı Mihail Pogosyan, yeni Rus stratejik savaş uçağı PAK FA’nın ‘kağıt üzerinde’ tasarım çalışmalarının artık tamamlandığını açık Rusya Birleşik Uçak Şirketi Başkanı Mihail Pogosyan, yeni Rus stratejik savaş uçağı PAK FA’nın ‘kağıt üzerinde’ tasarım çalışmalarının artık tamamlandığını açık Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rusya ve Çin yeni stratejik bombardıman uçağını üretecek

Rusya ve Çin yeni stratejik bombardıman uçağını üretecek

Rusya Birleşik Uçak Şirketi Başkanı Mihail Pogosyan, yeni Rus stratejik savaş uçağı PAK FA’nın ‘kağıt üzerinde’ tasarım çalışmalarının artık tamamlandığını açıkladı.

 

Strateji ve Teknolojiler Analiz Merkezi uzmanı Vasiliy Kaşin, Rusya ve Çin’in ABD’nin yanısıra uzun menzilli bombardıman uçakları üzerinde çalışmalar yürüten tek ülkeler olduğuna dikkat çekerek bunun Çin ve Rus uzmanlarının yakın işbirliğini yapmalarına imkan tanıdığını ifade etti.

Yeni Rus bombardıman uçağı hakkında pek az gerçek bilinmektedir. Uçağın süpersonik seyir ile 2000 km/sa sürate sahip olacağı; 5500km menzile sahip olduğu ve X ve L bandında çalışan AESA radarlara sahip olacağı bilinmektedir. Uçağın çıkan ilk resimlerinde 2 büyük gövde içi silah istasyonu göze çarpmaktadır. Bu istasyonları 8 kadar hava-hava füzesi taşıyabileceği gibi; ağırlıkları 1.5 tona ulaşan çeşitli hava-yer mühimmatlarını da taşıyabileceği düşünülmektedir. Uçağın 2010’lu yılların ilk yarısında seri üretime geçmesi düşünülmektedir. Uçak tasarımından sorumlu olan kuruluş, bombardıman uçaklarını üreten Sovyet tasarım bürosu temelinde kurulan ve bugün Rusya Birleşik Uçak Şirketi’ne ait olan Tupolev Şirketi’dir.

Çin’in yürüttüğü proje hakkında da az bilgi var. Her iki ülke bombardıman uçağını stratejik savunma sisteminin parçası olarak görüyor. Ayrıca, Rusya’nın çok büyük alana sahip olduğu için uzun menzilli uçağa ihtiyacı vardır. Çin’in ise Pasifik Okyanusu’nda uzakta bulunan hedefleri vurabilen savaş uçağına ihtiyacı var.

Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerde yaşanan gerginlik ve Rusya-Çin yakınlaşması koşullarında iki ülkede amacı aynı olan iki ayrı projenin geliştirilmesi mantıksız görünüyor. Çin ve Rusya’nın ortak savaş uçağı projesi üzerinde çalışması şimdiki koşullarda en doğru karar olurdu. Bu, böyle uçakların tasarlanması ile ilgili riskleri önemli ölçüde azaltabilirdi. Ortak üretim ayrıca askeri teknik alanda karşılıklı güveni arttıracaktı.

Taktik savaş uçaklarının aksine stratejik bombardıman uçakları hemen hemen ihraç edilmediği için böyle işbirliği iki ülke arasında dünya silah pazarında yeni çelişkilerin meydana gelmesine yol açmayacak.

Dünyada yine başlayan askeri-teknik yarışta ABD uluslararası işbirliği ve projelerine İngiltere ve Japonya gibi müttefik devletlerinin katılmasına özel dikkat veriyor. Batı olmayan dünyanın en büyük askeri-teknik gücü olan Rusya ve Çin’in kendi konumunu güçlendirmesi için işbirliğini genişletmesi gerekiyor.

Ne yazık ki şimdilik her iki taraf kısa vadeli başarıya ulaşmak için daha çok rekabet politikasını uyguluyor.

Rusya’nın Sesi

Scroll to top