femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rusya, NATO Konseyi’ni Ukrayna’daki durumun kötüleşmesi üzerine acil toplantıya çağırdı Reviewed by Momizat on . Rusya, Ukrayna’nın güneydoğusundaki durumun kötüleşmesi nedeniyle Rusya-NATO Konseyi’ni acil toplantı yapmaya çağırdı. Moskova, toplantının bir an önce yapılmas Rusya, Ukrayna’nın güneydoğusundaki durumun kötüleşmesi nedeniyle Rusya-NATO Konseyi’ni acil toplantı yapmaya çağırdı. Moskova, toplantının bir an önce yapılmas Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rusya, NATO Konseyi’ni Ukrayna’daki durumun kötüleşmesi üzerine acil toplantıya çağırdı

Rusya, NATO Konseyi’ni Ukrayna’daki durumun kötüleşmesi üzerine acil toplantıya çağırdı

Rusya, Ukrayna’nın güneydoğusundaki durumun kötüleşmesi nedeniyle Rusya-NATO Konseyi’ni acil toplantı yapmaya çağırdı.

Moskova, toplantının bir an önce yapılması gerektiğinde ısrarlı. Ancak NATO, Ukrayna krizi konusunda Rusya ile işbirliğinden vazgeçmese de toplantı düzenlemekte acele etmiyor.

Ukrayna’nın güneydoğusunda çatışmalar devam ediyor. Her iki taraftaki kurban sayısı artıyor. Silahlı çatışmalarda siviller ölüyorlar. İnsanlar evinden dışarı çıkmaktan korkuyorlar. Ama evin içinde bulunmak ta tehlikeli. Bombardıman sonucunda mucize eseri hayatta kalan ama her şeyini kaybeden bir Slavyansk sakini anlatıyor:

‘Hayat ne garip şeymiş, sahip olduğun her şey anında elinden gider. Ne oturacak evim ne de giyecek elbisem kaldı. Hepsi yıkılıp yok edildi. Televizyon cihazı, buz dolabını bombalayarak yıktılar. Dün gaz kesmiştim, çok şükür’.

Bölgede gıda, içecek su, ilaç sıkıntısı yaşanıyor. Ama yerli sakinler ve uluslararası örgütlerin güneydoğudaki askeri operasyona son verme çağrılarına rağmen Kiev bölgedeki askeri birliklerin sayısını arttırıyor. Donetsk bölgesinin Kramatorsk şehri merkez kumandanı, bölge nüfusunun her an saldırı bekleyerek korku ve endişe içinde yaşadığını belirterek şunu anlattı:

‘Şu çatışmaların amacı sakinlerin şehri savunmaya ne kadar hazır olmasını yoklamak. Ne için yapılıyor? Şehirdeki göstericilerin, savunma güçlerinin tamamen ortadan kaldırılması için. Askerler Slavyansk’ta olduğu gibi Kramatorsk’taki çatışmalara da sivillerin kurban gidecekleri konusunda çok defa uyarmışlardı’.

Bu koşullarda Moskova NATO’yu bir an önce Rusya- NATO Konseyi toplantısını yapmaya ve Ukrayna’daki krizin çözüm yollarını görüşmeye çağırdı. Bu konuda her an gecikme birçok insanın hayatına mal olabilir.

Ancak Brüksel’in yaklaşımı farklıymış. Ona göre toplantının bir hafta sonra 27 Mayıs’ta düzenlenmesi lazım, çünkü 25 Mayıs’ta Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Bundan sonra Ukrayna’daki durum yeni boyutlar kazanabilirmiş.

NATO yönetimi, Kiev’in birçok insanın meşru olarak görmediği, güneydoğu bölgelerin katılmayı reddettiği ta bu seçimlerden dolayı bölgedeki askeri birlik sayısını arttırdığını hesaba almıyor, buna göz yummayı tercih ediyor.

Bu arada Rusya sınırlarında NATO askeri varlığı artıyor. Baltık bölgesinde büyük ölçekli askeri tatbikatlar yapılıyor, savaş gemileri Karadeniz’de bulunuyor. Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, NATO Askeri Komite Başkanı Knud Bartels ile yaptığı konuşmada bütün bunların Avrupa’daki güvenliği olumsuz şekilde etkileyebildiğini açıkladı. Taraflar, gerginliğin azaltılması ve durumun istikrara kavuşturulması için karşılıklı adım atılması gerektiği konusunda anlaştılar. Bu arada NATO, Ukrayna ordusuna malzeme ve ekipman sağlamaya devam ediyor. Salı günü Ukrayna Ulusal Güvenlik Şefi Andrey Parubiy’nin belirttiği gibi, ‘NATO’nun gönderdiği başlıklar, zırhlı yelekler, gece görüş dürbünleri, ilaçlar ve başka malzemelerin bir kısmı artık Ukrayna sınırında bulunuyor, Ukrayna ordusu onu birkaç gün sonra alacak’. Bu günlerde Rusya-NATO Konseyi toplantısının yapılması planlanmıyor.

RS

Scroll to top