femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rusya Devlet Başkanı Putin: Ukrayna iç savaşın eşiğinde Reviewed by Momizat on . Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev yönetiminin Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik askeri operasyon başlatması üzerine Ukrayna’nın iç savaşın eşiğine gel Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev yönetiminin Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik askeri operasyon başlatması üzerine Ukrayna’nın iç savaşın eşiğine gel Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rusya Devlet Başkanı Putin: Ukrayna iç savaşın eşiğinde

Rusya Devlet Başkanı Putin: Ukrayna iç savaşın eşiğinde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev yönetiminin Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik askeri operasyon başlatması üzerine Ukrayna’nın iç savaşın eşiğine geldiği uyarısını yaptı.

Putin Ukrayna’da yaşanan krizle ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel’le telefonda görüştü.

Ukrayna Salı günü ülkenin doğusunda bir terörle mücadele operasyonu başlattığını duyurmuştu.

 

Kremlin’nden yapılan açıklamada, Putin’in Merkel’e bu adımın ülkeyi içi savaşın eşiğine getirdiğini belirttiği aktarıldı.

 

Dörtlü görüşmelere vurgu

Açıklamada iki liderin de Perşembe günü Rusya, AB, ABD ve Ukrayna’dan diplomatlar arasında yapılması planlanan görüşmelerinin önemine vurgu yaptığı da belirtildi.

 

Toplantı, Cenevre’de yapılacak.

 

Kremlin’in açıklamasında Ukrayna’nın ülkenin doğusunda başlattığı askeri operasyondan ‘barışçıl protesto eylemlerine karşı güç kullanan anayasa karşıtı bir yol’ olarak bahsedildi

Son günlerde ülkede tansiyon Rusya yanlısı isyancıların Ukrayna’nın doğusundaki yaklaşık on kentte ve kasabada bazı binaları ele geçirmesiyle başlamıştı.

Ukrayna’nın Geçici Devlet Başkanı Oleksander Turçinov, ülkenin doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılara verdiği sürenin dolmasının ardından “terörle mücadele operasyonu” başlatıldığını açıklamıştı.

‘Terörle mücadele operasyonu’ sürüyor

Operasyon, Donetsk bölgesinin kuzeyinde yapılıyor. Interfaks’ın duyurduğuna göre, Ukrayna güvenlik güçleri Kramatorsk’taki havaalanında kontrolü sağladı.

ABD Başkanı Barack Obama, telefonla görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den, Ukrayna’nın doğu bölgesindeki Rusya yanlılarını geri adım atmaya ikna etmesini istemişti.

Putin ise krizde taraf oldukları iddiasını reddediyor.

Ukrayna’nın geçici lideri Turçinov, parlamentoya yaptığı açıklamada operasyonunun kademe kademe ve sorumlu bir tutumla devam ettirildiğini belirterek, “Operasyonun amacı, Ukrayna vatandaşlarını korumak, terörü ve ülkemizi bölme girişimlerini durdurmak” dedi.

Ülkenin doğusundaki yaklaşık 10 kentte kamu binaları Rus yanlısı silahlı grupların işgali altında. Donetsk kentindeki kamu binalarındaki işgal bir haftadan bu yana sürüyor.

Geçici devlet başkanı Oleksander Turçinov, ayrılıkçı gruplara, işgal ettikleri resmi binaları boşaltmaları için Pazartesi sabahına kadar süre vermiş, aksi halde Kiev hükümetinin güç kullanacağı uyarısında bulunmuştu.

Ukrayna’ya yardım

AB dışişleri bakanları da Ukrayna krizini görüşmük için Pazartesi günü bir araya gelmişti.

Bakanlar toplantı sonrasında yaptıkları açıklamada, AB’nin yaptırım hedefindeki isim listesinin genişletilebileceğini ifade etti.

AB dışişleri bakanları ayrıca ‘mal varlıkları dondurulacak ve vize yasağı getirilecek kişiler’ listesini genişletme kararı aldıklarını duyurdu.

Bakanlar Ukrayna’ya yaklaşık 1 milyar euro ekonomik destek verilmesi kararını da onayladı.

Ayrıca AB ülkeleri, Ukrayna’nın AB’ye ihraç ettiği ürünler için uygulanan gümrük vergisinin de ‘geçici olarak düşürülmesi veya kaldırılması’ planına destek çıktı.

Washington’da bir araya gelen ABD Hazine Bakanı Jacob Lew ve Ukraynalı mevkidaşı Oleksander Şalapak’ın görüşmesi sonunda ABD, Ukrayna ile 1 milyar dolar kredi garantisi anlaşması imzaladı.

————-

Putin’den iç savaş uyarısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonla görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın iç savaşın eşiğinde olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmesinde, Cenevre’de yarın yapılacak toplantı da ele alındı.

 

ABD, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Cenevre’de Ukrayna’daki krizin diplomatik çözüm olanaklarını görüşecek.

 

Almanya ve Rusya liderleri Cenevre toplantısının önemi konusunda mutabık kalırken, Cenevre toplantısının, “Ukrayna’daki koşulların barışçıl bir çerçeveye kavuşması için açık mesajlar vermesi umudunun dile getirildiği” belirtildi.

 

‘Rus askeri istihbaratı bölgede’

 

Ukrayna’nın doğusunda günlerden beri Rusya yanlısı güçler kamu binalarını ve karakolları işgal ediyor. Kiev yönetimi dün Slavyansk kentini kontrol altında tutan silahlı güçlere karşı terörle mücadele operasyonu başlatmıştı.

 

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkan Yardımcısı ve Terörle Mücadele Merkezi Başkanı Vasiliy Krutov, silahlarını bırakıp teslim olmamaları halinde Rusya yanlısı güçlerin imha edileceğini söyledi. Krutov, Rus askeri istihbarat servisinin (GRU) Slavyansk bölgesine yüzlerce asker gönderdiğini iddia etti.

 

Bbc-Ajanslar

Scroll to top