- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Rusya, Brüksel ile AB enerji yasalarını görüşmek istiyor

Rusya´nın, Avrupa Birliği´nde kendi iş modellerine aykırı olan enerji yasalarıyla ilgili görüşme talep ettiği bildirildi. Görüşmelerden sonuç çıkmaması halinde Rusya´nın, konuyu tahkim için Dünya Ticaret Örgütü´ne (DTÖ) götürme hakkı bulunuyor. İlgili Haberler:Putin: Batı ile enerjide işbirliğini gözden geçirebilirizFransa ve Polonya, AB´de ´enerji birliği´ istiyorOettinger: Rusya´dan doğalgaz ithalatı tehlikeye girmezAB, Ukrayna ve Rusya, doğalgaz satışını görüşmek için bir araya geliyor

Avrupa Birliği, doğalgaz ve elektrik piyasalarını daha fazla açmak için 2009 yılında üçüncü enerji paketini getirmişti. Rusya, Ukrayna sebebiyle Avrupa Birliği ile yaşadığı krizden önce de bu pakete şiddetle karşı çıkıyordu.

AB´deki mevzuat, örneğin Rusya´nın inşa etmek istediği Güney Akım projesi açısından engel teşkil ediyor. Avrupa Komisyonu, boru hattı projesi için imzalanan ikili anlaşmaların AB hukukuna aykırı olduğunu söylüyor.

 

Rusya, doğalgaz ve elektrik şebekelerine üçüncü tarafların erişimini şart koşan AB kurallarına karşı çıkıyor ve üçüncü ülkelere lisans verilirken, ayrımcılığa yol açan şartların istendiğini öne sürüyor.

 

Reuters´ın aktardığına göre DTÖ yetkilileri Rusya´nın, AB´deki uygulamaların DTÖ´nün hizmetler, sübvansiyonlar ve dengeleyici önlemler konularındaki anlaşmalarına aykırı olduğunu söylediğini kaydetti.

 

Avrupa Komisyonu´nun ticaret sözcüsü John Clancy, ´AB, Rusya´nın itiraz ettiği enerji düzenlemelerinin DTÖ kurallarına tam olarak uyduğundan emindir ve bu durumu Rusya ile görüşmelerde anlatmaya da hazırdır´ dedi.

 

DTÖ üyesi ülkelerin, anlaşmazlıkları çözmeye yönelik görüşmelere başlamak için 30 günü bulunuyor. Görüşmelerden sonuç çıkmaması halinde Rusya´nın DTÖ´den konuyla ilgili bir tahkim paneli talep etme hakkı bulunuyor.

 

DTÖ´ye 2012 yılında katılan Rusya, AB ve Japonya ile ticarette bir dizi anlaşmazlık yaşıyor.

Ajanslar