Rusya Büyükelçisi: Müzakerelerin başarısızlığı bir engel olmamalı, zaman sınırlamaları kabul edilemez Reviewed by Momizat on . Rusya`nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, Kıbrıs sorununun kapsamlı bir çözüme ulaşması yolunda müzakerelerin İsviçre turunun talihsiz sonucunun bir eng Rusya`nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, Kıbrıs sorununun kapsamlı bir çözüme ulaşması yolunda müzakerelerin İsviçre turunun talihsiz sonucunun bir eng Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rusya Büyükelçisi: Müzakerelerin başarısızlığı bir engel olmamalı, zaman sınırlamaları kabul edilemez

Rusya Büyükelçisi: Müzakerelerin başarısızlığı bir engel olmamalı, zaman sınırlamaları kabul edilemez

Rusya`nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, Kıbrıs sorununun kapsamlı bir çözüme ulaşması yolunda müzakerelerin İsviçre turunun talihsiz sonucunun bir engel olmaması gerektiğini belirtti.

KHA`na açıklamalarda bulunan Osadchiy, herhangi bir zaman sınırlaması dayatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Nicos Anastasiades ve Mustafa Akıncı arasında Mont Pelerin`de yapılan müzakerelerin başarısızlığını yorumlaması istenen Rus Büyükelçi, “Rusya ön koşullar olmadan müzakere sürecinin devam etmesinden ve adadaki iki toplumun faydasına olacak soruna çözüm arayışlarının sürmesinden yanadır” dedi.

Birleşmiş adanın güvenliği konularının BM Güvenlik Konseyi`nin daimi üyelerinin katılımıyla uluslararası bir konferans çerçevesi içerisinde görüşülmesi gerektiğine dikkati çeken Osadchiy, “Bütün Kıbrıslıların barış ve birlik içerisinde birlikte yaşamak için karşılıklı samimi istekleri, Kıbrıs`taki iki toplumun liderlerinin de Kıbrıs sorununa nihai ve uygulanabilir bir çözümü cesaretlendirecek siyasi isteklilikleri olduğundan eminiz” şeklinde konuştu.

Nicos Anastasiades ve Mustafa Akıncı, Kasım ayında Kıbrıs sorununun toprak başlığı üzerinde Mont-Pelerin`de BM gözetiminde iki tur müzakere yapmışlardı.

Birleşmiş Milletler Pazartesi akşamı müzakerelerin sonunda, çok iyi çalışılmasına rağmen müzakerelerin son aşaması için yolu açacak toprak uyumu kriterleri üzerinde gerekli daha fazla yakınlaşma sağlanamadığını duyurmuştu.

 

Scroll to top