Rumlar, hidrokarbon için Türkiye’yi AB’ye şikayet etti…Tusk’tan Türkiye’ye Çağrı (görüntülü haber) Reviewed by Momizat on . Doğu Akdeniz’de Rum kesiminin hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmesine Türkiye‘den gelen sert tepki sonrası, Rum Yönetimi Avrupa Birliği’ni devreye soktu. Avrupa Doğu Akdeniz’de Rum kesiminin hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmesine Türkiye‘den gelen sert tepki sonrası, Rum Yönetimi Avrupa Birliği’ni devreye soktu. Avrupa Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rumlar, hidrokarbon için Türkiye’yi AB’ye şikayet etti…Tusk’tan Türkiye’ye Çağrı (görüntülü haber)

Rumlar, hidrokarbon için Türkiye’yi AB’ye şikayet etti…Tusk’tan Türkiye’ye Çağrı (görüntülü haber)

Doğu Akdeniz’de Rum kesiminin hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmesine Türkiye‘den gelen sert tepki sonrası, Rum Yönetimi Avrupa Birliği’ni devreye soktu.

Avrupa Birliği Konsey Başkanı Donald Tusk, Türkiye’ye AB ülkelerine yönelik tehditlerden kaçınma çağrısı yaptı.

Türkiye basınında yer alan habere göre Rumlar, Türkiye’yi İtalyan şirketi Eni’ye ait bir geminin bölgede faaliyet göstermesini engellemekle suçladı.Bu suçlama bağlamında Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, yaşanan gelişmeleri ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

Tusk, Rum tarafının talebi üzerine gerçekleşen görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye, herhangi bir AB üyesine yönelik tehdit ve eylemlerden kaçınma, bunun yerine iyi komşuluk ilişkilerine, sorunların barışçıl çözümüne ve toprak bütünlüğüne saygı çağrısı yapıyorum” dedi.

Görüşmeden önce AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada da benzer vurgulara yer verildi.Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Akdeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarını sorumsuzca riske atmaktan çekinmediği belirtilerek, ortaya çıkabilecek durumun tek sorumlusunun, “Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir kapsamlı çözümün tesisi için çaba sarf etmesi gerekirken Ada’nın yegane sahibi gibi davranmaktan vazgeçmeyerek ısrarla tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerine devam eden Kıbrıs Rum tarafı olacağı” ifade edilmişti.

——–

Tusk’tan Türkiye’ye Çağrı

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Türkiye’ye tehditlerden ve herhangi bir Avrupa Birliği ülkesine yönelik hareketlerden kaçınması çağrısı yaptı.

Tusk, Ankara’ya iyi komşuluk ilişkileri, sorunları barış içinde çözme ve egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırdı

Tusk bu açıklamayı Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’le görüşmesinin ardından yaptı.

Avrupa Birliği de (AB) gün içinde Türkiye’ye iyi komşuluk ilişkilerine zarar verebilecek hareketlerden kaçınması çağrısı yapmıştı.

Söz konusu çağrılar Türk savaş gemilerinin Akdeniz’de Kıbrıs Rum Cumhuriyeti adına Kıbrıs’ın doğusunda doğalgaz sondajı yapmak için ilerleyen İtalyan Eni Şirketine ait gemiyi durdurmasının ardından geldi.

Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, İsrail, Lübnan ve diğer bazı ülkelerle birlikte Akdeniz’in doğusunda gaz kaynaklarını bulmak için uğraşıyor. Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Kıbrıs’ın çevresindeki kaynakların kendisine ait olduğunu iddia ediyor.

Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Pazar günü Türk ordusunun İtalyan şirketi tarafından işletilen geminin doğalgaz sonajı yapılması planlanan bölgeye gitmesine izin vermediğini belirtmişti.

Avrupa Komisyonu adına konuşan bir sözcü, “Türkiye tartışmasız bir şekilde komşuluk ilişkilerini yerine getirmeli, herhangi bir anlaşmazlıktan, üye bir ülkeye tehditten kaçınmalı” dedi.

Açıklamada ayrıca, AB’ye üye ülkelerin bağımsızlıklarına, karasularına ve hava sahasına saygı gösterilmesi çağrısı yapıldı.

Yunanistan da Türkiye’yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlarken, “provakatif davranışların” AB’ye üye olmak isteyen bir ülkeyle uyuşmadığını belirtiyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’ye daha fazla hukuksuz davranışlarda bulunmaması ve uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerine uyma çağrısı yapıyoruz” denildi.

————-

AB’den Türkiye’ye Kıbrıs uyarısı

Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama çalışmaları, Türkiye ile AB arasında gerilime neden oldu. AB Türkiye’ye cuma gününden bu yana Türk savaş gemileri tarafından uygulanan ablukayı sona erdirme çağrısı yaptı.

AB Türkiye’ye, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmalarını engelleme amacıyla Türk savaş gemileri tarafından oluşturulan ablukayı sona erdirme çağrısında bulundu.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Ankara hükümetini pazartesi günü “Kıbrıs’ın toprak egemenliğine saygılı olmaya” çağırdı. Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiades’le pazartesi akşamı telefonda görüşen Tusk, “tehditlere ve iyi komşuluğa zarar veren tüm davranışlara karşı mesafe alınması” gerektiğini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise, Türkiye’nin AB üyesi devletlerin kendilerine ait hava sahası ve karasuları üzerindeki egemenliğine saygı göstermesi gerektiği belirtildi.

Yunan Dışişleri tarafından yapılan açıklamada da, Ankara’nın davranışının “AB üyesi olmak isteyen bir ülkenin tutumuyla uyum içerisinde olmadığının” altı çizilirken Ankara’nın uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtildi. İtalyan hükümeti ve AB’nin de konuyla ilgili olarak bilgilendirildiği bildirildi.

“Türklerin haklarının ihlali”

Türkiye ise sondaj çalışmalarının Kıbrıslı Türklerin rızası olmaksızın yapılmasının Kıbrıs Türklerinin haklarının ihlali olduğuna vurgu yaptı. Türk Dışişleri konuyla ilgili açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın “Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe saydığı” belirtildi.

Güney Kıbrıslı hükümet çevrelerinin açıklamalarına göre, altı Türk savaş gemisi İtalyan enerji firması ENI tarafından kiralanan bir geminin Kıbrıs’ın liman kenti Larnaka’nın güneydoğusundaki araştırma bölgesine erişimine cuma gününden bu yana engel oluyor.

Son yıllarda uluslararası doğalgaz ve petrol firmaları, Güney Kıbrıs hükümetinin görevlendirmesiyle adanın güneyinde araştırmalar yürütmüş ve doğalgaz rezervleri bulmuştu.

2017 yılının Nisan ayında da Barbaros Hayreddin Paşa adlı Türk araştırma gemisinin Kıbrıs’ın doğusunda faaliyetlerde bulunması gerginlik yaratmıştı. Güney Kıbrıs hükümet sözcüsü, Türkiye’yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlamıştı.

Brt-Tak-Dw-Dpa

https://www.amerikaninsesi.com/a/ab-turkiye-kibris/4250013.html

Scroll to top