- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Rum Yönetimi Eski Başkanı Hristofyas’tan Juncker’e tepki:Merkel ve Almanların etkisi altında

Lüksemburg eski Başbakanı ve Avrupa Halk Partisi’nin (AHP) Avrupa Komisyonu Başkan adayı Jean Claude Juncker’in, geçtiğimiz gün Rum basınında yer alan ve eski hükümete ekonomi konusunda eleştirilerde bulunduğu açıklamasına, bu kez de Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas’tan tepki geldi.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Juncker’in gazeteye verdiği demeçte “bir önceki hükümetin zamanında faaliyete geçmesi durumunda, Kıbrıs’ın çok farklı bir pozisyonda bulunması yanı sıra, kendisine farklı çözümler sunulacağı” söylemi üzerine Hristofyas, üzüntüsünü dile getirerek “AB’nin önemli bir unsurunun, ‘Seferberliğin’ seçim propagandasına bağlanmaya tenezzül ettiğini” söyledi.

Gazeteye göre Hristofyas konuyla ilgili yazılı açıklamasında kısaca şunları ifade etti;

“Gerçek şudur ki, ben Juncker’in Kıbrıs’a yardım etmesini beklemiştim. Ne yazık ki, görülüyor ki Merkel ve Almanların etkisi altında, Juncker tek bir kelime etmemekle kalmayıp, memorandumun imzalanmasıyla ilgili de hiçbir yardımda bulunmadı. Sessiz kalması ve eylemde bulunmamasıyla, Avrupa’nın neoliberal güçlerinin ve özellikle de ‘Seferberliğin’ amaçlarına hizmet ettiği görülüyor.”

Juncker, 2013 yılının Ocak ayına kadar Euro grubu başkanlığı da yapmış ve Hristofyas hükümetinin Güney Kıbrıs’a yönelik ekonomik destekle ilgili başvurusunu da kabul etmişti.

Tak