Rum Sözcü: tarafımızın Guterres çerçevesine güvenmek için ek bir nedeni var Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Sekreteri'nin geçen yıl İsviçre'de açıkladığı temel ilkeleri içeren çerçeveye güvenmesi i Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Sekreteri'nin geçen yıl İsviçre'de açıkladığı temel ilkeleri içeren çerçeveye güvenmesi i Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Sözcü: tarafımızın Guterres çerçevesine güvenmek için ek bir nedeni var

Rum Sözcü: tarafımızın Guterres çerçevesine güvenmek için ek bir nedeni var

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Sekreteri’nin geçen yıl İsviçre’de açıkladığı temel ilkeleri içeren çerçeveye güvenmesi için ek bir nedeni olduğunu ifade ederek, BM’in ilk kez Kıbrıs sorunundaki sürecin yabancı garantiler, ordular ve müdahale hakkı olmadan, Kıbrıs’ı normal bir ülkeye dönüştürecek bir süreç olarak tespit ettiklerini açıkladı.

Sözcü, Guterres çerçevesinin temelinde, diğer konuların yanı sıra, Kıbrıs sorununun çözümünün Türk  ordusunun adadan ayrılması, garantiler ve müdahale haklarının sona erdirilmesi olduğunu vurguladı.

Sözcü, devamla, Avrupai bir ortamda tüm Kıbrıslıların: Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin güvenliği demokratik kurumlar ve insan haklarına saygı duyması olduğunu ifade ederek “Avrupa Birliği’nin kanunlarının uygulanması ve çalışabilmesi bizim güvenliğimizdir” dedi.

Lefkoşa’nın salı günü ev sahipliği yapacağı Kıbrıs – Yunanistan- İsrail üçlü görüşme hakkında ise Sözcü Prodromou, görüşmenin Kıbrıs’ın işbirliği, uluslararası hukuka tam saygı gösterilmesi ve menfaatleri doğrultusunda takip ettiği politikasını kanıtladığını belirtti.

Sözcü, Kıbrıs’ın uygulandığı metodik bir strateji ile son yıllarda Mısır, İsrail, Ürdün, Filistin ve gelecekte de daha çok komşu ülkeler ile bir dizi üçlü işbirliği sağlamayı başardığını vurguladı.

Sözcü, Kıbrıs’ın son yıllarda izlediği dikkatli faaliyetlerle küçük bir ülke olmasına, bölgede istikrar, bölgesel işbirliği sütunu ve güvenlik faktörü olmayı başardığını söyledi.

Scroll to top