Rum Sözcü: Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü işbirliği önemli bir jeopolitik işbirliği mekanizmasıdır Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, salı günü Kıbrıs-Yunanistan ve İsrail arasında Lefkoşa'da gerçekleştirilecek olan 4. Zirve Toplantısı vesilesiyle yaptı Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, salı günü Kıbrıs-Yunanistan ve İsrail arasında Lefkoşa'da gerçekleştirilecek olan 4. Zirve Toplantısı vesilesiyle yaptı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rum Sözcü: Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü işbirliği önemli bir jeopolitik işbirliği mekanizmasıdır

Rum Sözcü: Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü işbirliği önemli bir jeopolitik işbirliği mekanizmasıdır

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, salı günü Kıbrıs-Yunanistan ve İsrail arasında Lefkoşa’da gerçekleştirilecek olan 4. Zirve Toplantısı vesilesiyle yaptığı açıklamada “Ocak 2016’da başlayan ve kesintisiz devam eden üçlü ilişkileri” önemli bir jeopolitik işbirliği mekanizması olarak nitelendirdi.

Prodromou yaptığı yazılı açıklamada, üç ülkenin ortak bir güvenlik, istikrar ve refah geleceği ortamı oluşması yönünde ortaklaşa çalıştıklarını açıkladı.

Zirve toplantısıyla eş zamanda, bakanlıklar düzeyinde, enerji, iletişim-yüksek hızlı ağlar, uzay teknolojisi, sağlık, çevre ve tarım, terörle mücadele, dijital diplomasi, eğitim ve kültürel miras gibi pek çok alanda bir dizi ortak ilgi konularının tartışılacağını vurguladı.

Zirve çerçevesinde, ortak ekonomik işbirliği ve ticari girişimlerin geliştirilmesi amacıyla, ticaret odaları arasında üçlü bir görüşme düzenleneceğini duyuran Sözcü “başlıca hedef, işbirliği sonuçlarının vatandaşların günlük hayatlarına yansımasıdır” dedi.

Prodromos Prodromou’ ya göre, Kıbrıs-Yunanistan, İsrail arasındaki 4. Üçlü Zirve toplantısı çerçevesinde Avrupa enerji kapısı olarak çalışacak olan EastMED boru hattı planları daha da ilerletilecek ve aynı zamanda üç ülke arasında yeni anlaşmalar ve işbirliği memorandumu imzalanacak.

Siyasi düzeyde, toplantıda Kıbrıs konusu ve Doğu Akdeniz’de Türkiye tarafından yapılan tahrikler, AB-İsrail ilişkileri, Orta Doğu’da Barış Süreci ve Avrupa-Orta Doğu ilişkileri konuları da ele alınacak.

Scroll to top