Rum Sözcü: Kıbrıs, Suriye’ye karşı yapılan askeri operasyonlara her hangi bir şekilde katılmıyor…Sözcü, “üsler, üslerdir” Reviewed by Momizat on . Rum Sözcü: Kıbrıs, Suriye'ye karşı yapılan askeri operasyonlara her hangi bir şekilde katılmıyor Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Suriye'ye karşı yapıla Rum Sözcü: Kıbrıs, Suriye'ye karşı yapılan askeri operasyonlara her hangi bir şekilde katılmıyor Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Suriye'ye karşı yapıla Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Sözcü: Kıbrıs, Suriye’ye karşı yapılan askeri operasyonlara her hangi bir şekilde katılmıyor…Sözcü, “üsler, üslerdir”

Rum Sözcü: Kıbrıs, Suriye’ye karşı yapılan askeri operasyonlara her hangi bir şekilde katılmıyor…Sözcü, “üsler, üslerdir”

Rum Sözcü: Kıbrıs, Suriye’ye karşı yapılan askeri operasyonlara her hangi bir şekilde katılmıyor
Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Suriye’ye karşı yapılacak olası askeri operasyonların, Kıbrıs için herhangi bir güvenlik tehlikesi yaratmadığını ve Lefkoşa’nın askeri operasyonlara her hangi bir şekilde katılmadığını söyledi.

Nikos Anastasiades’in iki toplumlu teknik komitelerin Kıbrıs Rum eş başkanlarıyla Başkanlık Sarayında yaptığı görüşmenin ardından açıklamada bulunan ve koalisyon ülkeler tarafından Suriye’ye karşı askeri operasyonlar için yardım talep edilmesi konusu ile ilgili bir soruya Sözcü, olumsuz yanıt verdi.

Sözcü, “bölgemizde meydana gelen olaylar için yoğun tartışmaların yer alması mantıklıdır. Ancak açık ve net bir şekilde söylemek istiyorum ki; Kıbrıs Cumhuriyeti bu olaylara katılmıyor, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından her hangi bir plan yok ve Kıbrıs tehlikede bulunmuyor” dedi.

Londra’nın, Akrotiri bölgesindeki Britanya Egemen Üslerini Şam’a karşı olası askeri operasyonlarda kullanması konusuna ilişkin başka bir soruya Sözcü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin her hangi operasyona katılmadığını ve diğer ülkelerin planladığı operasyonlar hakkında temasta bulunmadığını söyledi.

Sözcü, “üsler, üslerdir” dedi.

Fransa’nın Kıbrıs’ta askeri tesisler için ilgi gösterdiğiyle ilgili bir soruya Sözcü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hem Fransa hem de Avrupa Birliği’ndeki diğer ortaklarla daimi bir temasta bulunduğu yanıtını verdi.

Prodromos Prodromou, devamla, Kıbrıs ve Fransa’nın katılımıyla gerçekleştirilen ortak arama ve kurtarma tatbikatlarına atıfta bulundu ve ancak Fransa’nın bölgedeki askeri operasyonları Kıbrıs Cumhuriyetini ilgilendirmeyen operasyonlar olduğunu vurguladı.

Fransa’nın dörtlü bir işbirliğine katılmaya ilgi gösterdiği hakkındaki bir soruya Hükümet Sözcüsü, “üçlü işbirliğinin dörtlü işbirliğine dönüştürülmesi konusunda diğer ülkeler tarafından da ilgi gösterildi ve gelecekte çok taraflı işbirliği de sağlanabilir” yanıtını verdi.

Kha

Scroll to top