Rum Sözcü: İki lider arasında yapılacak görüşme olumlu bir gelişmedir.Önceliğimiz müzakerelerin durdurduğu noktadan devam etmesidir Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou,Nikos Anastasiades ve  Mustafa Akıncı arasında yapılacak görüşmeyi "olumlu bir gelişme" olarak niteledi ve Kıbrıs Rum ta Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou,Nikos Anastasiades ve  Mustafa Akıncı arasında yapılacak görüşmeyi "olumlu bir gelişme" olarak niteledi ve Kıbrıs Rum ta Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rum Sözcü: İki lider arasında yapılacak görüşme olumlu bir gelişmedir.Önceliğimiz müzakerelerin durdurduğu noktadan devam etmesidir

Rum Sözcü: İki lider arasında yapılacak görüşme olumlu bir gelişmedir.Önceliğimiz müzakerelerin durdurduğu noktadan devam etmesidir

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou,Nikos Anastasiades ve  Mustafa Akıncı arasında yapılacak görüşmeyi “olumlu bir gelişme” olarak niteledi ve Kıbrıs Rum tarafının ana hedefinin müzakerelerin yeninden başlaması olduğunu söyledi.

Anastasiades’in cuma günü Başkanlık Sarayında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Bayan Elizabeth Spehar ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamada bulunan sözcü, “Sayın Anastasiades Bayan Spehar ile bir görüşme yaptı ve pazartesi günü Mustafa Akıncı ile yapılacak görüşme hakkında yapılan hazırlıklarla ilgili bilgi aldı” dedi.

Sözcü, görüşmenin “yapılması gereken bir şey idi, olumlu bir gelişme olduğunu tekrarlamamız gerekir” şeklinde konuştu.

Müzakerelerin yapılacağı bir görüşmenin sözkonusu olmadığını açıklayan sözcü,  Anastasiades’in müzakerelerin yeniden başlamasını arzuladığını söyledi ve “görüşme için bir gündem yok, bundan dolayı iki lider kendi görüşlerini serbestçe ifade edebilecekler” dedi.

——-

Sözcü: Önceliğimiz müzakerelerin durdurduğu noktadan devam etmesidir

Rum Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs Rum tarafının önceliğinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelerin durdurduğu noktadan devam etmesi olduğunu söyledi.

16 Nisan’da iki lider arasında yapılacak gayrı resmi akşam yemeği öncesinde  Nikos Anastasiades başkanlığında Başkanlık Sarayı’nda siyasi parti liderlerinin katılımıyla yapılan toplantının ardından açıklamada bulunan sözcü, pazartesi günkü akşam yemeğinin gündemsiz olarak yer alacağını hatırlatarak Anastasiades’in de bazı konuları gündeme getireceğini ifade etti.

Siyasi parti liderleri ile yapılan toplantı hakkında sözcü, liderlerin, toplantı sırasında Akıncı ile yapılacak görüşme ışığında ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler üzerine görüş teatisinde bulunduklarını belirtti.

Akıncı ile yapacağı gayri resmi akşam yemeğinden önce Anastasiades’in tüm siyasi parti liderlerinin görüşlerini dinlemek istediğini söyledi.

Suriye’deki durum hakkında bir soruya sözcü, Anastasiades başkanlığındaki toplantı sırasında bölgedeki durumun da ele alındığını ifade etti ve “Suriye’deki gelişmeler ele alındı ve Kıbrıs Cumhuriyeti şu anki planlara katılmıyor” dedi.

Sözcü, Kıbrıs’ın bölgedeki gelişmeleri yakından izlediğini de söyledi.

Scroll to top