Rum Sözcü: Cumhurbaşkanının Roma’daki çok taraflı ve ikili temasları çok önemli Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Christodoulides, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in salı akşamı AB'ne üye Güney ülkelerinin Zirvesi çerçevesinde gerçekl Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Christodoulides, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in salı akşamı AB'ne üye Güney ülkelerinin Zirvesi çerçevesinde gerçekl Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Sözcü: Cumhurbaşkanının Roma’daki çok taraflı ve ikili temasları çok önemli

Rum Sözcü: Cumhurbaşkanının Roma’daki çok taraflı ve ikili temasları çok önemli

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Christodoulides, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in salı akşamı AB’ne üye Güney ülkelerinin Zirvesi çerçevesinde gerçekleştireceği çok taraflı ve ikili istişarelerin önemli olduğunu söyledi.
Anastasiades, Fransız meslektaşı Macron tarafından Türkiye Başkanı Tayyip Erdoğan ile Kıbrıs konusunda gerçekleştirdiği görüşme konusunda bilgilendirilecek. Ayrıca Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile enerji konularını ele alacak.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Roma’daki Zirve çerçevesinde gazetecilere yaptığı açıklamada Sözcü, “bu artık bir kurum haline gelen devlet ya da hükümet başkanlarının 4. Zirvesidir ve bunu çok önemli olarak kabul ediyoruz” dedi.

Sözcü, Zirvenin 23 Şubatta yer alacak olağanüstü AB Konseyi ışığında gerçekleştirildiğini ve ele alınacak başlıca konuların Ekonomik ve Para Birliğinin tamamlanması olacağını ve özellikle AB’nin Akdeniz ülkelerini ilgilendiren kalkınma, istihdam ve yatırım çekme konularına odaklanılacağını vurguladı.

Bir diğer konu ise göç akınları ve bu önemli konunun ortak eylemlerle göğüslenmesi olacak.

Hükümet Sözcüsü, Cumhurbaşkanının Zirve çerçevesinde önce Yunanistan Başbakanı, ardından da Fransa Başkanı ve İtalya Başbakanı ile üç önemli görüşme gerçekleştireceğini açıkladı.

Christodoulides, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesi sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiades’in Macron ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Kıbrıs ve müzakerelerin yeniden başlaması beklentileri konusunda Paris’te gerçekleştirilen görüşme konusunda bilgilendirileceğini duyurdu.

Sözcü, İtalya Başbakanı ile özellikle Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki 6. Parselde gerçekleştirilen çalışmalar ve enerji gelişmelerinin ele alınacağını söyledi. ENİ ve TOTAL şirketlerinin de söz konusu parselde söz hakkı olması nedeniyle aynı konunun Fransa Cumhurbaşkanı ile de ele alınacağını dile getirdi.

Kha

 

Scroll to top