Rum Sözcü: bir çözüm çerçevesinde Türk vatandaşlarına dört özgürlüğün tanınması asla kabul edilemez Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Christodoulides, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması çerçevesinde Türk vatandaşlarına AB'ın dört özgürlüğünün tanınmasının asla kabul Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Christodoulides, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması çerçevesinde Türk vatandaşlarına AB'ın dört özgürlüğünün tanınmasının asla kabul Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Sözcü: bir çözüm çerçevesinde Türk vatandaşlarına dört özgürlüğün tanınması asla kabul edilemez

Rum Sözcü: bir çözüm çerçevesinde Türk vatandaşlarına dört özgürlüğün tanınması asla kabul edilemez

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Christodoulides, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması çerçevesinde Türk vatandaşlarına AB’ın dört özgürlüğünün tanınmasının asla kabul edilemez bir şey olduğunu söyledi.

Perşembe günü konu üzerine yazılı bir açıklamada bulunan Sözcü, AB’nin dört temel özgürlüğünün yalnızca birleşik Kıbrıs için geçerli olan özel bir düzenleme çerçevesinde Türk vatandaşlarına vermenin söz konusu olmadığını vurguladı.

Sözcü, Türk tarafının Türk vatandaşlarına Avrupa Birliği’nin dört özgürlüğünün tanınması ile ilgili talebi üzerine yapılan kamu açıklamalarına yanıt olarak yazılı açıklamada bulundu.

Türk tarafının talebiyle ilgili her hangi bir yasal zeminin olmadığına işaret eden Christodoulides, Türk vatandaşlarının zaten dört özgürlüğe sahip oldukları iddiasının da gerçek olmadığını vurguladı.

Sözcü, Avrupa Birliği – Türkiye ilişkileri(Ortaklık Anlaşması, Gümrük Birliği vs) ile ilgili yasal çerçevenin Türkiye ve Türk vatandaşlarına, örneğin işlenmiş sanayi ürünleri dolaşımı ve ulusal hukuk çerçevesinde yasal istihdam edilen Türk vatandaşlarına sınırlı ve belli haklar tanıdığını açıkladı.

Hizmetler ve yatırımların dolaşımı konusuna da değinen Sözcü, bu konuda Avrupa Birliği’nin üçüncü ülkelerle ilgili uygulanan anlaşmaların Türkiye için de geçerli olduğunu vurguladı.

 

Scroll to top