Rum Savunma Bakanı: Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail, Avrupa ve uluslararası toplumun çıkarlarını savunuyorlar Reviewed by Momizat on . Rum Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, salı günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail'in kendi ortak çıkarları dışında, Avrupa ve uluslararası to Rum Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, salı günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail'in kendi ortak çıkarları dışında, Avrupa ve uluslararası to Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Savunma Bakanı: Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail, Avrupa ve uluslararası toplumun çıkarlarını savunuyorlar

Rum Savunma Bakanı: Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail, Avrupa ve uluslararası toplumun çıkarlarını savunuyorlar

Rum Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, salı günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’in kendi ortak çıkarları dışında, Avrupa ve uluslararası toplumun da çıkarlarını savunduklarını söyledi.

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Savunma Bakanları arasında Atina’da gerçekleştirilen 1. Üçlü Görüşme’den sonra konuşan Fokaides, “vizyonumuz, geniş komşu coğrafyamızı çatışmalar ve tehditler coğrafyasından yavaş yavaş bir barış, istikrar ve işbirliği coğrafyasına dönüştürmektir”.

“Bugün açtığımız bu yol, özellikle ülkelerimiz için çok yararlı; ama aynı zamanda, bugün içinde bulunduğumuz dönemde ve özellikle bu coğrafyada, tehditler ve gerginliklere yer olmadığının daha çok anlaşılır olmasına yardımcı olacak. Önümüzdeki tek yol, işbirliği, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı yoludur” dedi.

Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, üçlü görüşmenin amacı, savunma işbirliğinin, güvenlik, istikrar, barışın güçlendirilmesi ve geniş Orta Doğu coğrafyasında kalkınma koşullarını teşvik etmek amacıyla üç ülkenin koordinasyonudur.

“Bugünkü üçlü görüşme, üç ülke arasındaki işbirliği, ortak coğrafyamızın bize sağladığı olanakları en üst düzeye çıkarma ve aynı zamanda geniş coğrafyamızda güvenlik, istikrar ve kalkınmayı savunmaya olan bağımlılığımız yönünde ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz başka önemli bir adım oluşturmaktadır” diyen Fokaides’ göre, savunma işbirliği, özellikle yoğun zorluklar ve terör, deniz ve enerji güvenliği ve insani kriz gibi asimetrik tehditlerin bulunduğu çalkantılı bir bölgede, stratejik bir temel oluşturmaktadır” dedi.

“Üçlü işbirliğimiz ve aynı zamanda bölgedeki ülkelerle geliştirdiğimiz diğer işbirlikleri aracılığıyla, güvenlik konusundaki yeni zorlukları göğüsleyebilmeyi; istikrar ve barışa yardımcı olmayı hedefliyoruz”.

Bakan, kalkınma koşulları ve özellikle enerji alanında ekonomik işbirlikleri için teşviklere değinerek, Doğu Akdeniz’de büyük enerji beklentilerinden söz etti.

“Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail bu istikrarsız ve kırılgan bölgede ortak çıkarlarını savunmakla kalmayıp aynı zamanda Avrupa ve uluslararası toplumun da normal, istikrarlı ve güvenli işleyişini de savunmaktadır”.

Fokaides devamla, Kıbrıs’ın bir güven verici ama aynı zamanda insani operasyonlar merkeziyle bu istikrar eksenini destekleyerek ve güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

Savunma Bakanı görüşmede tüm üçlü işbirliği alanlarının ve bu işbirliklerinin nasıl genişletilip ortak eylemlerle nasıl değerlendirilebileceğinin tartışıldığını da duyurdu.

“Ortak tatbikat ve eğitimlerle iş ortamlarını ve işbirliklerini daha da güçlendirmek ve aynı zamanda savunma sanayii, araştırma ve teknoloji alanlarında da işbirliği olanaklarını daha da genişletmek istiyoruz”.
Fokaides’in öğleden sonra Kıbrıs’a geri dönmesi bekleniyor.

Scroll to top