Rum Savunma Bakanı: Kıbrıs Birleşik Krallığın ‘esas ortağı’dır Reviewed by Momizat on . Rum Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, ortak tehditlerle mücadele çabalarında Kıbrıs'ın Birleşik Krallığın 'esas ortağı' olduğunu vurguladı. Fokaides, Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, ortak tehditlerle mücadele çabalarında Kıbrıs'ın Birleşik Krallığın 'esas ortağı' olduğunu vurguladı. Fokaides, Kıbrıs Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rum Savunma Bakanı: Kıbrıs Birleşik Krallığın ‘esas ortağı’dır

Rum Savunma Bakanı: Kıbrıs Birleşik Krallığın ‘esas ortağı’dır

Rum Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, ortak tehditlerle mücadele çabalarında Kıbrıs’ın Birleşik Krallığın ‘esas ortağı’ olduğunu vurguladı.

Fokaides, Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gavin Williamson’u Lefkoşa’da karşılarken yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerin Britanya’nın Avrupa Birliği’ni terk etme kararından etkilenmeyeceğini söyledi.

Williamson görevini devraldıktan sonra ilk kez Kıbrıs’ı ziyaret ediyor. Fokaides ile silahlı kuvvetler mensuplarının da katıldığı bir görüşme yapan Gavin Williamson’a Birleşik Kırallık’ın Kıbrıs Yüksek Komiseri ve diğer yetkililer eşlik etti.

İki taraf bölgesel gelişmeleri görüştü, insani misyonlar ve kriz yönetimi dâhil, askeri işbirliğinin güçlendirilmesinde bundan sonraki adımları ele aldı.

Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Fokaides, mevkidaşına Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdiğini, Lefkoşa’nın, Kıbrıs’ın garantilerden uzak normal bir devlete dönmesinde uygulanabilir ve işleyebilir bir çözüm için çabaların devam edeceği yönünde taahhüdünü tekrarladığını belirtti.

Savunma Bakanı, Kıbrıs’ın bölgenin güvenliği için bir katkı sağlayıcı olarak savunma anlaşmaları, barış ve istikrara yönelik ve kışkırtıcı faaliyetlerden uzak tüm komşu ülkelerle ikili ve üçlü inisiyatiflerle rolünü artırdığına işaret etti.

Fokaides, ortak çıkarlarımızın, gerginlik yaratmak ve tehditler savurmak değil, işbirliğinde yattığının anlaşılması halinde, Doğu Akdeniz bölgesinin bir istikrar, gelişim ve refah bölgesine dönebileceğini ifade etti.

Britanya Krallığı Savunma Bakanı Gavin de, birlikte ortaklık inşa edip geliştirmede, çok verimli ve faydalı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

“Bugün dünyada karşı karşıya kalınan tehditleri, Britanya ve Kıbrıs’ın karşı karşıya kaldığı sorunları ve sıkıntıları hafife alamayız” şeklinde konuşan Gavin, Birleşik Krallığın İslam Devleti veya Daeş veya Ortadoğu’ya istikrar gelmesi gibi bölgenin bazı sıkıntılarıyla mücadelede Londra’ya yardım eden Kıbrıs hükümetinin desteğinden büyük minnettarlık duyduğunu ifade etti.

Williamson, iki tarafın son yıllarda ortaklık inşa etmek için birçok çaba sarf ettiğini belirtti; dostluk bağlarını derinleştirmek için fırsatlar olduğundan, Britanya silahlı kuvvetleriyle Kıbrıs silahlı kuvvetlerinin daha yakın ve daha destekçi biçimde çalışacağından söz etti.

Scroll to top