femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rum Meclisi’nden Rusya konusunda karar taslağı Reviewed by Momizat on . Politis gazetesi “Meclis’in Güvenlik Konseyi Işığında Rusya’ya İlişkin Karar Taslağı- Rusya Konusunda Baskı Koydular” başlıklı haberinde Rum Meclisi’nin, Nikos Politis gazetesi “Meclis’in Güvenlik Konseyi Işığında Rusya’ya İlişkin Karar Taslağı- Rusya Konusunda Baskı Koydular” başlıklı haberinde Rum Meclisi’nin, Nikos Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Meclisi’nden Rusya konusunda karar taslağı

Rum Meclisi’nden Rusya konusunda karar taslağı

Politis gazetesi “Meclis’in Güvenlik Konseyi Işığında Rusya’ya İlişkin Karar Taslağı- Rusya Konusunda Baskı Koydular” başlıklı haberinde Rum Meclisi’nin, Nikos Anastasiadis başkanlığındaki hükümete, Rusya konusunda baskı yapma girişiminde bulunduğunu yazdı.

Gazete DİSİ hariç tüm siyasi partilerin, ilgili karar taslağını onayladığını belirtti.

AKEL, DİKO, EDEK ve Vatandaşlık İttifakı tarafından sunulan öneride, Rusya’nın, Rum halkının haklarının geleneksel destekçisi ve en zor anlarında Güney Kıbrıs’ın yanında olduğuna vurgu yapıldığını yazan gazete, BM Genel Kurulu tarafından Kırım konusunda Kırım’a ilişkin bir karar tasarısı benimsenmesi ve Rusya ile Güney Kıbrıs ilişkileri olgusu temelinde Meclis’in, Rum Hükümeti’nin, BM Genel Kurulu çerçevesindeki Kırım kararını benimsemesi halinde Güney Kıbrıs’ın hayati önem taşıyan çıkarlarını etkileyeceği ve iki ülke arasındaki ilişkileri tehlikeye atacağı konusunda uyarıda bulunduğunu belirtti.

Gazete bu çerçevede Meclis’in büyük bir çoğunluğunun, yürütme yetkisine, uluslararası örgütlerdeki faaliyetler de dahil olmak üzere, Güney Kıbrıs ile Rusya arasındaki ilişkileri aksatacak faaliyetlerde bulunmaması çağrısı yaptığını yazdı.

Gazete söz konusu karar taslağına, AKEL, DİKO, EDEK, Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi, EVRO.KO’dan olan toplam 30 milletvekilinin “evet” dediğini, DİSİ Milletvekili Rikos Mappuridis’in “hayır” oyu kullandığını, diğer 15 DİSİ milletvekilinin ise “çekimser” kaldığını belirtti.

Gazete ayrıca karar taslağının görüşülmesi sırasında söz alan milletvekillerinin çeşitli argümanlar ortaya koyduklarını yazdı.

Habere göre DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaritis yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs’ın önünde hassas diplomatik dengeler bulunduğunu bunun yanında kendilerinin AB üyesi olduğuna dikkati çekti.

Tornaritis, partinin bu olgular ve ülkenin malum çıkarlarını hesaba katarak karar taslağı konusundaki oylamada çekimser kalmayı tercih edeceğini ifade etti.

AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yiannos Lamaris konuşmasında, Güney Kıbrıs’ın Rusya ile ilişkilerinin göz bebeği gibi korunması gerektiğine dikkati çekti.

Moskova’nın Kıbrıs sorununda ayağının kaydırıldığını söyleyen Lamaris, bunun öncesinde Euro Grubu’nun kararları nedeniyle Rusya ile ilişkilerin yara aldığını ifade etti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise konuşmasında hükümeti, Kırım konusunda tek taraflı ve tek boyutlu yaklaşım izlemekle suçladı.

Papadopulos ayrıca hükümetin, Rusya’nın, Rum tezleri karşısında, Güvenlik Konseyi’ndeki önemli rolünün de hesaba katmasını istedi.

EDEK Milletvekili Fidias Sarikas, Güney Kıbrıs-Rusya ilişkilerini tehlikeye atacak icraatlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

EVRO.KO Başkanı Dimitris Şilluris Kırım konusunda her ne yapılacaksa bunun yanlış olacağını belirtirken, Çevreciler Genel Sekreteri Yorgos Perdikis, Rusya aleyhine BM’de ileriye götürülecek kararı ise haksızlık olarak nitelendirdi.

Tak

 

Scroll to top