Rum Meclis Başkanı Syllouris Brüksel’de AB yetkilileriyle temaslarını tamamladı Reviewed by Momizat on . Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Brüksel'e üç günlük ziyaretinin ilk gününde Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle bir dizi temaslarda bulundu. Syllouris Av Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Brüksel'e üç günlük ziyaretinin ilk gününde Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle bir dizi temaslarda bulundu. Syllouris Av Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Meclis Başkanı Syllouris Brüksel’de AB yetkilileriyle temaslarını tamamladı

Rum Meclis Başkanı Syllouris Brüksel’de AB yetkilileriyle temaslarını tamamladı

Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Brüksel’e üç günlük ziyaretinin ilk gününde Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle bir dizi temaslarda bulundu.

Syllouris Avrupa Göç, İçişleri ve Vatandaşlık İşleri’nden Sorumlu Komiseri Demetris Avramopulos, Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella, Avrupa Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Grubu Başkanı Nigel Farage, Avrupa Parlamentosu içerisindeki Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu Eş Başkanı Syed Kamall ile görüştü.

Meclis Başkanı’yla görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Avrupa Göç, İçişleri ve Vatandaşlık İşleri’nden Sorumlu Komiseri Demetris Avramopulos, göç, mülteci ve güvenlik konuları gibi portföyünü ilgilendiren çeşitli konular hakkında konuşma fırsatı bulduklarını, Avrupa’nın geleceğiyle ilgili genel bir görüşme de yaptıklarını bildirdi.

Kıbrıs sorununu ve Crans-Montana’daki barış müzakerelerinin çökmesinden sonraki durumu ele aldıklarını belirten Avramopulos, özellikle şu anki karmaşık duruma değindi.

Demetris Avramopulos, ada için gerekli güvenlik koşullarını yaratmak, iki toplum arasında sosyal uyum ve birliğin güçlendirilmesi amacıyla Kıbrıs müzakerelerinin devam etmesini diledi; Avrupa’nın Kıbrıs’ın yanında olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, özellikle Avrupa Birliğinin güney doğusundaki hassa jeo-politik bölgesinde Avrupa’nın mihenk taşı olduğunu vurguladı.

Syllouris de göç ve güvenlik konularında verdiği bilgiler için kendisine teşekkür etti; Avramopulos’u Avrupa ve dünya için önemli bir kilit mevkide olduğunu belirtti.

Avrupa’nın geleceğini ve Avrupa ‘nın ayaklarının üstünde durması ve doğrudan veya dolaylı tehditlere karşı tüm dünyaya rehberlik etmesi gerektiğini görüştüklerini bildiren Syllouris, Avrupalı gibi hareket etme ve Avrupa’nın dünya için bir umut olması zamanı olduğunu kaydetti.

Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella da, uluslararası bir anlaşmaya varılması ve ‘bu önemli ülkenin’ yeniden birleşmesi amacıyla Kıbrıs barış müzakerelerinin başlaması için grubun taahhüdünü ifade etti.

Pittella, bu anlaşmanın, bir AB üyesi ülkenin üçüncü bir ülkenin garantisi altında olamaz prensibine saygılı olması gerektiğine dikkati çekti; “Bizim inancımız ve bilincimiz budur. Ülkeyi bu prensibe saygılı olacak şekilde birleştirmek için mücadele edeceğiz” dedi.

Syllouris de Pittella’ya Kıbrıs için destek ve prensiplerinden dolayı teşekkür etti; göç ve Avrupa’da gençler arasında işsizlik konularını ele aldıkları çok ilginç bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pittella, Avrupa Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Grubu Başkanı Nigel Farage da, Britanya ve Kıbrıs arasındaki tarihi bağlardan söz ederek Kıbrıs’ta yaşayan bir Britanya toplumu, Londra’da da büyük bir Kıbrıslı toplumu bulunduğuna işaret etti.

Farage, Syllouris’e, ‘Bu Avrupa yanlış Avrupa’dır ve işe yaramayacaktır’ görüşünü izah ettiğini, Avro Bölgesi ve göç krizinin Avrupa’yı parçaladığını kaydetti.

Nigel Farage, Avrupa’nın bir birlik olarak değil ulus devletlerden oluşan bir işbirlikçi geleceği olduğunu, Syllouris ile ‘etkileyici bir yapısı olan’ milletler topluluğunu görüştüklerini, şimdi dünyadaki bütün ülkelerin bu toplulukla birleşmek istediğini ve bu konuda çok iyimser olduklarını belirtti.

Farage, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne katıldığını, ‘bunun Türkiye’nin tutumunu yumuşatacak yol olduğu’ şeklinde bir düşünce olduğunu ancak Türkiye’nin tutumunun yumuşamadığını, Türkiye’nin, Avrupa’daki kamuoyunun şimdiki lidere karşı olmasından dolayı Avrupa Birliği’ne katılmayacağının kesin olduğunu ifade etti.

Avrupa Parlamentosu içerisindeki Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu Eş Başkanı Syed Kamall ise, Syllouris ile Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden çıkışının çıkarımlarını ve Birliğin şu an karşı karşıya bulunduğu bazı konuları görüştüklerini söyledi.

Kamall, Kıbrıs sorununu, müzakerelerin başlaması gerektiğine ilişkin kaygıları, ayrıca Kıbrıs’ın bulunduğu bölgedeki jeo-politik konuları ele aldıklarını kaydetti.

Temsilciler Meclisi Başkanı, Kıbrıs ve Birleşik Krallık arasında işbirliğinin Brexit’ten sonra da devam edeceğinin kesin olduğunu bildirdi.

Syllouris Brüksel’de Komiser Avramopulos ile görüştü

Brüksel’de üç günlük çalışma ziyaretinde bulunmakta olan Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, salı günü Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Dimitris Avramopulos ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Komiser, Avrupa’nın Kıbrıs’ın yanında olduğunu söyledi ve “Brüksel’de bulunmakta olan kadim ve çok iyi arkadaşım Kıbrıs Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris ile bir kez daha görüşmem memnun edicidir” dedi.

Avrupalı Komiser, devamla, Meclis Başkanı ile yaptığı görüşme sırasında birçok konu üzerinde görüş teatisinde bulunduklarını ve özellikle güvenlik, göç ve iltica konuları üzerinde odaklandıklarını söyledi.

Avramopulos, görüşme sırasında ayrıca Avrupa’nın geleceği ile ilgili konuların da ele alındığını belirtti.

“Tabii ki Kıbrıs sorununu da görüştük” şeklinde konuşan Komiser, Syllouris’in müzakerelerin sona erdirilmesinin ardından yaratılan durum hakkında da kendisine bilgi verdiğini açıkladı.

Komiser, adada güvenliğin sağlanması ve iki toplum arasında sosyal uyumun ve birliğin güçlendirilmesi için gerekli şartların yaratılması amacıyla Kıbrıs sorunundaki diyaloğa devam edilmesini diledi.

“Avrupa Kıbrıs’ın yanında olmaya devam ediyor” diyen Komiser, hassas bir jeopolitik bölgede bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa inşaatının mihenk taşı olduğunu vurguladı.

Meclis Başkanı ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avramopulos’u kendisini göç ve güvenlik ile ilgili konular hakkında bilgilendirmesinden dolayı teşekkür etti.

Syllouris, “Avrupa’yı, olması gereken Avrupa ve dünyanın ümidi olması amacıyla Avrupalı bir şekilde konuşma, eyleme geçme zamanının geldiğine inanıyorum” dedi.

———-

Syllouris Brüksel’deki temaslarına devam ediyor

Brüksel’e çalışma ziyaretinde bulunmakta olan Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, çarşamba günü Avrupa Parlamentosundaki Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu Başkanı Manfred Weber ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Weber, Kıbrıslı vatandaşların Avrupalı vatandaşlar olarak kendi çıkarlarının Türkiye’ye karşı korunduğunu hissetmelerinin önemine işaret etti.

Weber, Syllouris ile yaptığı görüşmeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek görüşme sırasında Kıbrıs’ı AB üyesi bir devlet olarak ilgilendiren konuların ele alındığını söyledi.

“Türkiye’ye ve Türkiye’nin yükümlülükleri hakkında açık ve net bir görüşümüz var” diyen EPP Başkanı, Avrupa’nın Türkiye konusunda birlik içinde ortak bir politika yürütmesinin önemine işaret etti.

Temsilciler Meclisi Başkanı ise yaptığı açıklamada, Weber ile Avrupa’nın geleceği ile Avrupa’nın, tüm üye ülkelere ve özellikle küçük üye ülkelere karşı tutumunu görüştüğünü belirtti.

Syllouris, devamla, Avrupalı vatandaşlarının Avrupa’yı “tek bir birleşik” olarak hissetmeleri gerektiğine işaret etti.

Meclis Başkanı, Brüksel temasları sırasında, çarşamba günü Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides ile ayrı de görüşecek.

Syllouris, ayrıca, Avrupa Parlamentosundaki siyasi partilerin başkanları veya eş başkanları ile de görüşmelerde bulunacak.

—————

Syllouris Brüksel’de yaptığı temaslarından memnun

Meclis Başkanı Demetris Syllouris, Brüksel’e yaptığı üç günlük çalışma ziyareti sırasında Avrupalı yetkililerle yaptığı görüşmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Syllouris, temaslarını tamamladıktan sonra çarşamba akşamı bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Meclis Başkanı, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani’nin 2017 yılının sonunda Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini, ziyareti sırasında Temsilciler Meclisi’nin Genel oturumuna hitap ederek Kıbrıs sorununa Avrupa ilke ve değerleri temelinde bir çözümün bulunması amacıyla yapılan çalışmalara desteğini ifade edeceğini belirtti.

Yaptığı görüşmelere değinen Syllouris, Avrupalı yetkililerin Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlamasının önemine işaret ettiklerini ve Kıbrıs’ta yabancı garantörler ve müdahale hakları olmasının kabul edilmez bir durum olduğu görüşünü ifade ettiklerini söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın muhabirinin ilgili bir sorusuna, Temsilciler Meclisi Başkanı Syllouris, muhataplarının Kıbrıs sorunundaki çıkmazın Türkiye’nin sorumluluğu olduğuna ikna oldukları yanıtını verdi. “hiç kimse Türkiye’nin rolü olduğu bir çözüm istemiyor” dedi.

 

—————–

Demetris Syllouris, Philippe Lamberts ile görüştü

Brüksel’e üç günlük çalışma ziyaretinde bulunmakta olan Demetris Syllouris, çarşamba günü Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı Philippe Lamberts ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Lamberts, Türkiye’deki gelişmeler için endişelerini ifade ederek, Kıbrıs’ta Türk ordusunun varlığından dolayı söz konusu gelişmelerin Kıbrıs için daha da endişe yaratıcı olduğunu belirtti.

Lamberts, Syllouris ile yaptığı görüşmeyi “çok yararlı” olarak niteleyerek görüşmeden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Görüşme sırasında ele alınan konulara da değinen Avrupalı parlamenter, Türkiye’deki Akkuyu nükleer elektrik santrali, göç konusu dâhil jeopolitik konuların ele alındığını belirtti.

Meclis Başkanı ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, parlamenter Lamberts ile yararlı bir görüşme yapıldığını ve bundan dolayı memnuniyetini ifade ederek, Lamberts’in Avrupa Birliği’nin karşı karşıya geldiği gerçek sorunlar hakkında görüşlerini açıkladığını söyledi.

 

Scroll to top