femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
Rum Hükümeti: BMGS’in raporu tatmin edici Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs hükümetinin BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet raporundan memnun olduğunu ifade ederek, raporun içeriğinin çok öne Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs hükümetinin BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet raporundan memnun olduğunu ifade ederek, raporun içeriğinin çok öne Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Hükümeti: BMGS’in raporu tatmin edici

Rum Hükümeti: BMGS’in raporu tatmin edici

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs hükümetinin BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet raporundan memnun olduğunu ifade ederek, raporun içeriğinin çok önemli ve BM sürecin tükendiğiyle ilgili Türk görüşlerine cevap verildiğini söyledi.

Sözcü, BMGS’in raporunda her hangi bir gerginliğin önlemesi gerektiğini ve Türkiye’nin uluslararası meşruluğu ihlal eden eylemlerine atıfta bulunduğunu belirtti.

Başkanlık Sarayında açıklamada bulunan Sözcü, BM Genel Sekreteri’nin raporunda önemli şeylerden bahsedildiğini, özellikle müzakerelerin yeniden başlaması için istişarelere ve çabalara devam edildiğine işaret etti.

“Rapor tatmin edicidir” şeklinde konuşan Sözcü, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Kıbrıs Rum tarafının arzu ettiği; gerekli hazırlıklara devam edilmesi ve Temmuz 2017’de sona eren müzakerelerin yeniden başlaması olduğunu söyledi.

Sözcü, devamla, Genel Sekreterin raporundaki 8. paragrafa atıfta bulundu ve 8. paragrafta iki liderin Bayan Jane Holl Lute ile yaptıkları istişareler sırasındaki davranışlarının değerlendirildiğini, Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Rum tarafının hazırlığı ile iyi niyetinin kaydedildiğini söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesiyle ilgili rapordaki ifadelerle ilgili bir soruya Sözcü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM üyesi bir ülke olarak kendi egemenlik haklarına sahip olduğunu ve bunların tüm ülkeler tarafından tanınmış olan haklar olduğunu vurguladı.

Türkiye’ye ait olan “Fatih” isimli sondaj gemisinin faaliyetleri Lefkoşa için endişe verici olup olmadığıyla ilgili bir soruya Sözcü, Ankara’nın çalışmalarına rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji çıkarları ve sorumlulukları “Kıbrıs sorununun bir parçası değil ve hiçbir zaman olmadı” yanıtını verdi.

Kha

Scroll to top