femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rum Hükümet Sözcüsü: Kıbrıs konusunda her şey Kıbrıs Rum tarafı için çok net Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, pazartesi günü "Kıbrıs konusunda her şey Kıbrıs Rum tarafı için çok net. Zamanın uzamasını istemiyoruz" dedi. Sözcü, "K Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, pazartesi günü "Kıbrıs konusunda her şey Kıbrıs Rum tarafı için çok net. Zamanın uzamasını istemiyoruz" dedi. Sözcü, "K Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Hükümet Sözcüsü: Kıbrıs konusunda her şey Kıbrıs Rum tarafı için çok net

Rum Hükümet Sözcüsü: Kıbrıs konusunda her şey Kıbrıs Rum tarafı için çok net

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, pazartesi günü “Kıbrıs konusunda her şey Kıbrıs Rum tarafı için çok net. Zamanın uzamasını istemiyoruz” dedi.

Sözcü, “Kıbrıs Türk tarafının ve özellikle de Türkiye’nin gerekli siyasi iradeye sahip olması ve BM Genel Sekreterinin belirlediği çerçeve içinde müzakere yapmak istemesi durumunda görev tanımının kısa bir zaman dilimi içinde yapılabileceğini” söyledi.

BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin adaya geliş tarihinin ve Türkiye ziyareti tarihinin belirsiz olduğuyla ilgili olarak Sözcü, bununla hemfikir olmadığını söyledi ve “her şey çok net, Bayan Lute herhangi bir takvimden söz etmedi” dedi.

Sözcü, yapılan görüşmelerde Lute’nin görev tanımının yılsonuna kadar tamamlanabileceğinden söz ettiğini hatırlattı.
Daha aralık ayı başlarında olduğumuzu hatırlatan Sözcü, 20 Aralık günü, öncesi ya da sonrası geleceği konusunda bir dönüm noktası olmadığını belirtti.
Sözcü, devamla şöyle dedi:

“Bilinen tek şey, ekim sonunda Kıbrıs’taki ziyareti sonrası garantör güçlerle de temaslarda bulunacağıydı. Şimdi bunu yapıyor. Bize ulaşan bilgilere göre, Türkiye ve Yunanistan hükümetleriyle görüşmeler planlandı. Bayan Lute Kıbrıs’taki ilgili taraflarla devam etmeden önce garantör güçlerle bu temaslarını tamamlayacak”.

“Biz, görev tanımını belirlemek amacıyla bir sonraki görüşme ve işbirliği için Bayan Lute’yi bekliyoruz. İşbirliği süreci tam olarak belirlenmemiş olsa da ortada bir sır yok”.

“Bayan Lute Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Türk toplumu lideri ile iletişime geçecek ve o zaman Genel Sekreterin öngördüğü görev tanımını nasıl seçeceğimize karar vereceğiz”.

Görev tanımının süreç ve müzakere içeriğiyle bağlantılı olduğunu belirten Sözcü, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin neler içermesi konusunda belli bir fikre sahip olduğunu vurguladı.

“Bu, Guterres çerçevesi ve görüş birlikleri ve saire konulardan oluşacak” diyen Sözcü, Cumhurbaşkanı’nın “müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla en kısa zamanda görev tanımının belirlenmesini istediğini” söyledi.

Hedefin yapılacak gerekli hazırlıklarla kısa bir süre içinde – verimsiz olmayacak takvim içinde – Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması olduğunu vurguladı.

Sözcü, hazırlık süreçlerinin, Birleşmiş Milletlerin de hazırlık gerektiğini kabul ettiklerini kanıtladığını gösterdiğini söyledi.

Kha

Scroll to top