Rum Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ve Mısır Orta Doğu ile ilgili aynı vizyona sahip Reviewed by Momizat on . Mısır Ulusal Günü vesilesiyle bir konuşma yapan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides "Kıbrıs ve Mısır aynı coğrafyayı paylaşmaktadırlar ve Orta Doğuyla il Mısır Ulusal Günü vesilesiyle bir konuşma yapan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides "Kıbrıs ve Mısır aynı coğrafyayı paylaşmaktadırlar ve Orta Doğuyla il Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rum Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ve Mısır Orta Doğu ile ilgili aynı vizyona sahip

Rum Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ve Mısır Orta Doğu ile ilgili aynı vizyona sahip

Mısır Ulusal Günü vesilesiyle bir konuşma yapan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides “Kıbrıs ve Mısır aynı coğrafyayı paylaşmaktadırlar ve Orta Doğuyla ilgi aynı vizyona sahiptirler” dedi.

23 Haziran 1952’de Mısır’da gerçekleştiren devrimin 66. Yıl dönümü nedeniyle Kıbrıs’taki Mısır Elçiliği tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Bakan “coğrafya bu dünyada kaderi oluşturmaktadır” diye vurguladı.

Bakan “Mısır bir istikrar sütunu, ılımlık feneri ve çalkantılı bölgemizde terörle mücadelede temel ortağımızdır. Ülkenin bölgemizdeki çatışmaların ve zorlukların göğüslenmesi ve çözümlenmesindeki rolü ve verimli çabaları saygı değer hayati bir öneme sahiptir” diye devam etti.

AB ve Mısır arasındaki ikili ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesinin bölgede barışa, güvene, istikrara ve refaha katkıda bulunabileceğini ve bunun ortak bir amaç olduğunu vurgulayan Bakan, bu amacın Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında sürekli geliştirilmekte olan başarılı işbirliğiyle daha da güçlendiğini dile getirdi.

Christodoulides ayrıca üst düzeyde gerçekleştirilen ikili ziyaretleri ve Kasım 2017’de Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Kıbrıs’a ziyaretini ve Nisan 2018’de Anastasiades’in, Yunanistan Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Sisi ile birlikte Yunan ve Kıbrıs kökenli Mısırlıların katılımıyla İskenderiye’de düzenlenen “Nostos – Dönüş” etkinliğine katıldığını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Mısır’ın Kıbrıs sorununa adil, yaşayabilir ve kapsamlı bir çözüm bulunması konusunda izlediği ilkeli pozisyonundan dolayı duyduğu saygıyı da ifade etti.

Kıbrıs’ın Mısır Büyükelçisi Mai Taha Khalil, kendi konuşmasında Mısır ile Kıbrıs arasındaki ilişkilerin tüm dönemlerin en üst düzeyinde bulunduğunu vurguladı.

“Geçen kasım ayıda Kıbrıs’a gelişimden buyana pek çok etkinlik ve ziyarette tanık olduk ve bunlardan en önemlisi Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Kıbrıs’a ziyaretiydi. Mısır Cumhurbaşkanının iki günlük ilk resmi ziyareti iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri daha da güçlendirdi”.

Büyükelçi, NOSTOS ll’yi görüşmek amacıyla Mısır Göçmen ve Yurt dışında yaşayan Mısırlılar Bakanının Kıbrıs’a gerçekleştirdiği son resmi ziyaretine de değinerek söz konusu girişimin insanlar arası etkileşimleri güçlendirmede büyük olanaklara sahip olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Dışişleri Bakanının Cumhurbaşkanı Sisi’nin yeniden seçilmesi sonrası ilk Avrupalı Dışişleri bakanı olarak geçen nisan ayında Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı duyduğu onuru da dile getirdi.

Büyükelçi sözlerine devamla, Mısır’ın Kıbrıs sorunu konusunda Kıbrıs Hükümetini desteklediğini vurgulayarak adanın yeniden birleşmesi yönünde Mısır’ın her türlü çabaya yardımcı olacağını söyledi.

Büyükelçi, “halkalarımız ve tüm bölgenin yararı için Mısır, Kıbrıs ile ilişkilerini güçlendirme yönünde her türlü çabayı yapacak” diyerek sözlerine son verdi.
Kha

Scroll to top