Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis: “Kuzey Irak Kürtleri’ne silah Lübnan’a askeri malzeme gönderdik.IŞİD’e Karşı Savaşan Kürtler’e Silah Gönderebiliriz” Reviewed by Momizat on . Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, bakanlığının faaliyetlerine ilişkin dün düzenlediğini basın toplantısında, Fransa’yla işbirliği içerisinde Lübnan’a aske Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, bakanlığının faaliyetlerine ilişkin dün düzenlediğini basın toplantısında, Fransa’yla işbirliği içerisinde Lübnan’a aske Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis: “Kuzey Irak Kürtleri’ne silah Lübnan’a askeri malzeme gönderdik.IŞİD’e Karşı Savaşan Kürtler’e Silah Gönderebiliriz”

Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis: “Kuzey Irak Kürtleri’ne silah Lübnan’a askeri malzeme gönderdik.IŞİD’e Karşı Savaşan Kürtler’e Silah Gönderebiliriz”

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, bakanlığının faaliyetlerine ilişkin dün düzenlediğini basın toplantısında, Fransa’yla işbirliği içerisinde Lübnan’a askeri malzeme, Kuzey Irak’ta DAEŞ’le mücadele çerçevesinde ise Kürtlere silah gönderdiklerini açıkladı.
Politis ve diğer gazeteler, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, Güney Kıbrıs’taki seçimler öncesinde bakanlığının bugüne kadar gerçekleştirdiği icraatlara ilişkin dün bir basın toplantısı düzenlediğini, bölgesel konular ve UNFICYP’in görev şekline ilişkin açıklamalarda bulunduğunu yazdılar.

Habere göre Kasulidis, Güney Kıbrıs’ın bölgesel tehlikeler ve özellikle Lübnan’dan gelen tehlike sinyallerine göğüs germeye hazır olduğunu, ülke olarak bölgesel gelişmelerde rol üstlenecek konuma geldiklerini iddia etti.

Güney Kıbrıs’ın “Fransa’yla işbirliği içerisinde Lübnan’a askeri malzeme ve İslam Devleti’ne karşı yürütülen operasyonda ise Kuzey Irak’taki Kürt ordusuna silah gönderdiğini” açıklayan Kasulidis, Kıbrıs’a yakın konumda bulunması sebebiyle Lübnan’ın desteklenmesi ve istikrarsızlığın bölgeye ulaşmasının engellenmesi gerektiğini vurguladı.

Kasulidis, Irak’ta yayın yapan bir internet sitesinin, Suudi Arabistan savaş uçaklarının Güney Kıbrıs’ta bulunduğu ve Hizbullah’ın mevzilerini vurmaya hazırlandıkları yönünde bir iddianın ortaya atıldığını ancak bu iddiaların gerçekleri yansıtmadığını da öne sürdü.

UNFICYP’TE UFAK BİR KÜÇÜLME

Kasulidis açıklamasında, Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü UNFICYP’in durumuna da değinerek, UNFICYP’in 880 olan asker sayısında bir azalma olmayacağını, ancak destek personelinin sayısında ufak bir azalmaya gidilmesinin beklendiğini de belirtti.

Bu azalmanın, UNFICYP’in faaliyetlerinin modernleştirilmesiyle ilişkisi olduğunu ifade eden Kasulidis, örnek olarak ise, devriyelerin sayısının azaltılarak yerine insansız hava araçlarının (drone) kullanılmasını gösterdi.

Gazete, Kasulidis’in ayrıca, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yeniden başkan seçilmesi durumunda dahi bakanlık görevinde kalmayacağını ifade ettiğini yazdı.

———-

Kasulides: ‘IŞİD’e Karşı Savaşan Kürtler’e Silah Gönderebiliriz’

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı, IŞİD’e karşı mücadelede Iraklı Kürtler tarafından kullanılması için daha fazla hafif silah ve mühimmat gönderebileceğini açıkladı.

Rum Dışişleri Bakanı Yannis Kasulides, Cuma günü yaptığı açıklamada Kıbrıs’ın Kürt gruplara daha önce de Sırp yapımı Zastava saldırı silahları ve mühimmat gönderdiğini söyledi. Bakan, bu silah ve mühimmatın Amerikalı yetkililer tarafından dağıtıldığını aktardı.

Kasulides, bu yeni yardımın IŞİD’e karşı savaşan koalisyon ortaklarına danışarak gönderilebileceklerini kaydetti. Bakan ayrıca Irak’ın toprak bütünlüğüne tam destek verdiklerini de hatırlattı.

Kasulides, Kıbrıs’ın kullanmadığı hafif silahların ve mühimmatın Lübnan’a, kuzey sınırındaki isyancı gruplar püskürtmesi için dağıtılmasına da Fransa’nın yardım ettiğini söyledi. Kıbrıslı Bakan Ürdün’ün de Kıbrıs’tan benzer yardım aldığını belirtti.

IŞİD’e karşı mücadele eden Suriye ordusu Rusya, İran ve Şii milisler tarafından; Kürt ve Arap milisler ise Amerika tarafından destekleniyor. Son olarak Suriye ordusu, ülkede IŞİD kontrolündeki son kasabayı da ele geçirmesiyle IŞİD karşısında zafer ilan etmişti.

Albu Kemal kasabasının ele geçirilmesi IŞİD’in 2014’te ilan ettiği sözde halifeliğinin bölgesel iktidarını sona erdirmiş oldu.

Tak-Voa

Scroll to top