Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides:Dış politikamız güçlendirildi.Türkiye, şu an pek çok (İslam) ülke ile karşı karşıya Reviewed by Momizat on . Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides Meclis Maliye Komisyonu önünde yaptığı konuşmasında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dış politikasının güçlendirilmesine değinerek Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides Meclis Maliye Komisyonu önünde yaptığı konuşmasında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dış politikasının güçlendirilmesine değinerek Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides:Dış politikamız güçlendirildi.Türkiye, şu an pek çok (İslam) ülke ile karşı karşıya

Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides:Dış politikamız güçlendirildi.Türkiye, şu an pek çok (İslam) ülke ile karşı karşıya

Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides Meclis Maliye Komisyonu önünde yaptığı konuşmasında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dış politikasının güçlendirilmesine değinerek Bakanlığın 83.073.854 avro değerindeki 2018 bütçesini tanıttı.

Dış politikayla ilgili olarak, Doğu Akdeniz’de siyasi ve ekonomik işbirliklerinin değerlendirilmesinden söz eden Bakan, üçlü işbirliklerine değinerek her birinin kendi kimliği ve öncelliği olduğunu kaydetti.

Bakan, “vizyonumuz, bir gün bu üçlü işbirliklerinin, çok üyeli, tüm katılımcıların işbirliği için gayri resmi bir kurum olarak bölge yararına olmasıdır ki bu da Doğu Akdeniz’de eksik olan bir şeydi”.

Yakında gerçekleşmesi beklenen üçlü görüşmelere de değinen Bakan, 21 Kasım’da Mısır ile Ocak ayında İsrail ve daha sonra da Ürdün ile Lefkoşa’da yapılacak Doruk Görüşmesine Ürdün Kralının da katılacağını duyurdu.

Kıbrıs’ın bölgeyi sarsan konularda aktif olarak yer aldığını, DAEŞ’le mücadele koalisyonuna katıldığını, Lübnan’a askeri malzeme gönderdiğini ama aynı zamanda ABD ile işbirliği içinde Irak Kürdistan’ında DAEŞle savaş çabalarında yer aldığını anımsattı.

Kasoulides ayrıca Kıbrıs’ın BM Güvenlik Konseyi beş üyesiyle ilişkilerini güçlendirdiğinden de söz etti.

ABD ile güvenlik alanındaki işbirliğinin geliştiğini söyleyerek Cumhurbaşkanı’nın Amerika ziyaretini ve Başkan Yardımcı Pence ile görüşmesini hatırlattı.

Rusya ile ilgili, son beş yılda yapılan çok sayıda ziyaretlerle ilişkilerin daha da yükseltilerek iyi bir yolda ilerlediğini vurguladı ve Moskova’nın, AB-Rusya ilişkilerinin ilerlemesi yönünde Kıbrıs’ın oynadığı verimli role saygı duyduğunu ifade etti.

Britanya ile ilgili olarak; terörle mücadele alanında ve bu yönde Britanya üslerinin kullanımıyla, asimetrik tehditlere karşı güvenlik örgütlerinin güçlendirilmesini destekleyen Ulusal Muhafız Ordusuyla ilişkilerin geliştirildiğini kaydetti.

Hükümetler düzeyinde, İngiliz üsleri sınırları içindeki arazilerin kentsel gelişimi konusunda Kıbrıs ile Britanya arasında anlaşmaya varıldığı ve konunun Kentsel Geliştirme Dairesinin ellerinde bulunduğunu söyledi.

Bakan, Kıbrıs’ın Fransa ile sıkı ilişikleri olduğunu ülkenin liderlik rolünü desteklediğini, askeri işbirliği anlaşmaları temelinde, kültür, turizm, enerji ve özellikle savunma gibi tüm alanlardaki işbirliklerinin de ilerletilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Çin’le ilgili olarak; Cumhurbaşkanı ve kendisinin bu ülkeyi ziyaret ettiğini, Çin Dışişleri Bakanının da buna Kıbrıs ziyaretiyle karşılık verdiğini anımsattı. Aynı anda, “Kıbrıs’ın Bir Bölge, Bir Yol” girişimi üyesi olmayı arzuladığını ve aynı zamanda Çin’de kurulan Asian Infrastructure and Development Bank üyesi olma yolunda ilerlediğini açıkladı.

Ulusal sorunumuza hizmet konusunda; Bakan, BM GK beş daimi üyesiyle ilişkilerin çok önemli olduğunu, yapılan temaslarda, Kıbrıs’ın Kıbrıs sorunun çözümünden sonra, güvencelerden ve askerden bağımsız, normal bir devlete dönüşmesi gerektiği, özerk bir dış politika izlemesi düşüncesinin hakim olduğunun belli olduğunu vurguladı ve Türkiye’nin izlediği siyasetin pek çok komşu ve dost ülke tarafından izlenen siyasete ters düştüğünü duyurdu.

Rolümüzün Kıbrıs Cumhuriyetinin varlığını korumak olduğunu belirten Bakan İslam Konferansıyla ilgili olarak, Türkiye’nin şu an pek çok ülke ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

AB-Kıbrıs ilişkileriyle ilgili olarak Bakan, Kıbrıs’ın Birlikte hem söz hakkı olduğunu hem de saygıyla kabul edildiğini açıklayarak Kıbrıs’ın, bir Akdeniz ülkeler grubu oluşturulması inisiyatifini üstelendiğini hatırlattı.

Brexit konusuna gelince, Bakanlığın, tüm gelişmeleri yakından izleyen koordinasyon ve hareket grubu oluşturduğunu kaydetti.

AB-Türkiye ilişkileri konusuna da değinen Dışişleri Bakanı, gümrük birliğinin geliştirilmesini, vizelerin serbest bırakılmasını ve herhangi başka bir başlığın açılmasını kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Çalınan ve yasa dışı satılan kültürel miras ürünleriyle ilgili Lefkoşa Anlaşması konusunda, Bakan, kültürel mirası İnsan Hakları ile bağlamayı başardıklarını dile getirdi.

Kıbrıs’ın Schengen’e katılımıyla ilgili olarak, bu anlaşmaya üye olmayan ve toplu göçmen ve mülteci akınlarıyla karşılaşan ülkelerin Schengen Anlaşmasına üye olmak istediklerini bunun tersine üye olanların da bunu iptal ettiklerine dikkat çekti.

Son olarak 2018 bütçesine değinen Bakan, söz konusu miktarın %18,84 Kıbrıs’ın adadaki Birleşmiş Milletler Barış Gücü UNFICYP için katkısını oluşturduğunu açıkladı.

Scroll to top