Rum Dışişleri Bakanı: BM GS tarafından atanacak temsilci müzakerelerin yeniden başlamasına yardımcı olacak Reviewed by Momizat on . Rum Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdikleri genişletilmiş görüşmeden sonra Yunanlı meslektaşı Nikos Kotzias ile birlikte açıklamalarda bulunan Rum Dışişleri Rum Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdikleri genişletilmiş görüşmeden sonra Yunanlı meslektaşı Nikos Kotzias ile birlikte açıklamalarda bulunan Rum Dışişleri Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rum Dışişleri Bakanı: BM GS tarafından atanacak temsilci müzakerelerin yeniden başlamasına yardımcı olacak

Rum Dışişleri Bakanı: BM GS tarafından atanacak temsilci müzakerelerin yeniden başlamasına yardımcı olacak

Rum Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdikleri genişletilmiş görüşmeden sonra Yunanlı meslektaşı Nikos Kotzias ile birlikte açıklamalarda bulunan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, BM Genel Sekreteri (BM GS) tarafından atanacak olan temsilcinin her hangi bir şart ve koşul olmadan müzakerelerin yeniden başlamışına yardımcı olması dileğinde bulundu.

Christodoulides-Kotzias görüşmesinde, Kıbrıs konusu, Türkiye’deki durum, Avrupa-Türkiye ilişkileri, bölgesel ve uluslararası konular ama aynı zamanda Lefkoşa-Atina ortak eylemleri de ele alındı.

Kotzias, açıklamasında nasıl ilerleyecekleri konusunda bir sonraki adımları tartıştıklarını söyleyerek Dışişleri Bakanlığı ve Lefkoşa ile Atina arasında yapılan görüşmelerin hiçbir zaman resmi olmadığını kaydetti. Kotzias,üçlü görüşme sırasında Başbakan Aleksis Tsipras ve Nikos Anastasiades arasında daha detaylı bir görüşmenin gerçekleştirileceğini de duyurdu.

Guterres çerçevesiyle ilgili son günlerde tartışanlarla ilgili olarak Christodoulides, BM Genel Sekreteri tarafından atanacak olan temsilcinin , tüm tarafların Guterres çerçevesi konusundaki görüşlerini dile getirmeleri için iyi bir fırsat doğurduğunu kaydetti.

Guterres Çerçevesi konusunda Kıbrıs Türk tarafının yaptığı açıklamayla ilgili olarak Christodoulides, ortada sadece bir tek çerçeve olduğunu, bunun çok açık ve net olduğunu ve Crans-Montana’da hazırlandığını vurguladı. Christodoulides bu açıklamalara değinmek istemediğini dile getirerek BM temsilcisi gönderilmesi konusunda düşüncelerini ifade etmeleri için tüm taraflar için çok iyi bir fırsat verildiğini söyledi.

Gazeteciler tarafından bu konudaki açıklamaları değerlendirmesi istenilen Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias, çerçevenin çok net olduğu yanıtı verdi.

Christodoulides, görüşmede AB-Türkiye ilişkilerine de değindiklerini açıklayarak Türkiye’nin AB hedeflerinden uzaklaştığını belirtti ve pazar günü Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamayla ülkenin hiç bir zaman AB hedefini terk etmeyeceğini gösterdiğini belirterek AB ve Kıbrıs’a karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesi dileğinde bulundu.

İki bakan ayrıca Kıbrıs, Yunanistan ve komşu ülkeler arasındaki üçlü işbirlikleri konusunu da tartışarak bu anlaşmaları dış politika, güvenlik ve savunma gibi alanlarda da genişletip derinleştirme konusunda karar aldı. Ayrıca bölgedeki gelişmeleri de tartışan bakanlar, demokratik ve istikrarlı iki ülke olan Yunanistan ve Kıbrıs’ın, savaşlarla parçalanmış dalgalı bölgemizde nasıl istikrar ayağı rolü oynayabileceği konusunu ele aldılar.

Kotzias bugün geleceğe bir yolculuk yaparak, iki ülke tarafından alınacak cesur adımlara değindiklerini ve Kıbrıs’ın bölgedeki işbirliklerini geliştirme konusunda çok ilginç önerilerde bulunduğunu belirtti. Ayrıca Yunanistan’ın Balkanlarda geliştirildiği ortaklıklara Kıbrıs’ın da nasıl katılabileceği konusunun tartışıldığını duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı enerji konularını da tartıştıklarını açıklayarak Yunanistan ve Kıbrıs’ın, Kıbrıs’ın bu alanda kaydettiği ilerlemeler nedeniyle bu sektörde çok yükseldiğine dikkat çekti.

AB-Türkiye ilişkileriyle ilgili olarak, Kotzias, Yunanistan’ın Türkiye’nin AB üyesi olmasını istediğini çünkü bunun Türkiye’nin AB üyesi olan Kıbrıs’taki askeri gücünü  sonlandıracağını söyledi. Ayrıca Türkiye’nin AB üyesi olmasıyla garantörlük ve müdahale haklarının da kaldırılacağını vurguladı ve o zaman Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normale döneceğine dikkat çekti.

Yunanistan ve Kıbrıs’a ait bölgeleri görmemezlikten gelerek Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölge ve kıta sahanlığı ile ilgili haritalar ortaya koymak eylemleriyle ilgili olarak, her iki bakan da her iki ülkenin önlemlerinin de uluslararası hukuk ve Deniz Hukukuna dayalı olduğu yanıtını verdi.
Kha

Scroll to top