femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rum Dışişleri Bakanı: Νoble Energy, Delek, Shell şirketleri LNG Mısır boru hattı konusunda anlaşmaya yaklaştı Reviewed by Momizat on . Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan üçlü Zirvesi çerçevesinde Mısır gazetesi Al-Akbar'a konuşan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Afrodit parselindeki kaynakl Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan üçlü Zirvesi çerçevesinde Mısır gazetesi Al-Akbar'a konuşan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Afrodit parselindeki kaynakl Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Dışişleri Bakanı: Νoble Energy, Delek, Shell şirketleri LNG Mısır boru hattı konusunda anlaşmaya yaklaştı

Rum Dışişleri Bakanı: Νoble Energy, Delek, Shell şirketleri LNG Mısır boru hattı konusunda anlaşmaya yaklaştı

Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan üçlü Zirvesi çerçevesinde Mısır gazetesi Al-Akbar’a konuşan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Afrodit parselindeki kaynakların değerlendirilmesi ihallerine sahip Noble Energy, Delek ve Shell şirketlerinin Mısır’da doğal gazı sıvılaştırma terminali konusunda anlaşmaya çok yaklaştıklarını açıkladı.

Doğal gaz hattının ne zaman uygulanacağı ile ilgili bir soruya Christodoulides, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) faaliyet gösteren Noble Energy, Delek ve Shell arasındaki ticari müzakerelerin ilerlediğini söyledi ve “bu müzakerelerin ilerlediğini, tamamlanmaya yakın olduğunu ve doğal gaz hattının önünü açtığını söyleyebilirim” dedi.

Çarşamba günü Girit’te gerçekleştirilecek olan Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki üçlü Zirve ile ilgili olarak Dışişleri Bakanı liderlerin daha önceki toplantılarda çeşitli alanlarda anlaşmaya varılan gelişmeleri ve devam eden üçlü çalışmaları değerlendireceklerini söyledi.

“Toplantıyı çeşitli alanlarda özlü sonuçlar almak için siyasi bir fırsat olarak görüyoruz. Kayda değer, tüm Bakanlıklar tarafından daimi bir çaba olduğunu görüyoruz ve önemli İşbirliği Memorandumları ve Anlaşmalar imzalayabileceğimize inanıyoruz”.

Bakan, üç ülkenin de baştan beri bölgede barış, istikrar ve refah koşulları oluşturulması konusunda ortak hedefleri olduğunu ve liderlerin bu nedenle bölgesel konuları ve zorlukları ve bölgenin geleceğini tartışma fırsatına sahip olacaklarını vurguladı.

Türkiye’nin Akdeniz’deki tehditleriyle ilgili bir soruya Christodoulides, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “AB üyesi bir ülke olarak tüm komşularıyla mükemmel ilişkileri olduğunu, uluslararası hukuka, BM Deniz Hukuku Anlaşmalarına (1982) uygun olarak hareket ettiğini ve enerji stratejisi konularında kararlar aldığında tüm Kıbrıslıların çıkarlarını korumaya çalıştığını” söyledi.

“Bu strateji, bölgesel işbirliklerinin ve AB’nin alternatif enerji yollarının bulunması çabalarının güçlendirilmesini hedefliyor” diyen Bakan “Türkiye, söylemleri ve eylemleriyle, sadece Kıbrıs’ın değil tüm komşu ülkelerin egemenlik haklarını sorgulamaya çalışarak AB’nin enerji politikasının önüne engeller koyuyor”.

“Tüm dikkatlerimiz planlarımızın ilerletilmesine ve enerji stratejimizin uygulanmasına odaklanıyor”.

Kıbrıs sorunuyla ilgili bir soruya Christodoulides “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından ortaya konulan altı nokta temelinde ve Crans Montana’da kaldığı yerden müzakerelerin devamına hazır olduğumuzu defalarca dile getirdik”.

“Cumhurbaşkanı Anastasiades New York’taki 73. BM Genel Kurulu çerçevesinde Genel Sekreterle gerçekleştirdiği son görüşmede müzakereler bağımlılığını ve hazır olduğunu yineleme fırsatına sahip oldu ve tüm ilgili tarafların aynı düzeyde bağımlılık göstermeleri ve ürün verecek özlü bir sürecin başlaması dileğinde bulundu”.

Dışişleri Bakanı, “yeni bir çabanın sonucunun Kıbrıs sorununa BM kararları ve haritası temelinde, AB’nin üzerine kurulu olduğu ilkelere dayalı, tüm Kıbrıslıların temel hakları ve özgürlüklerine saygılı olacak bir çözüm bulunması” olduğunu vurguladı.

“Kıbrıs’ın normal bir devlet olarak çalışmasına izin verecek, yabancı garantörlerden ve ordudan uzak ve çalkantılı bölgemizde bir barış ve istikrar feneri gibi çalışabilecek bir çözüm arıyoruz”.

Kha

Scroll to top