Rum Basını…Türkiye’nin Titina Loizidou’ya 200 bin avro tazminat borcu var Reviewed by Momizat on . Titina Loizidou'nun avukatı Achilleas Demetriades, Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Titina Loizidou'nun Türkiye'ye açığı davanın henüz kapanmadığını çü Titina Loizidou'nun avukatı Achilleas Demetriades, Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Titina Loizidou'nun Türkiye'ye açığı davanın henüz kapanmadığını çü Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Basını…Türkiye’nin Titina Loizidou’ya 200 bin avro tazminat borcu var

Rum Basını…Türkiye’nin Titina Loizidou’ya 200 bin avro tazminat borcu var

Titina Loizidou’nun avukatı Achilleas Demetriades, Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Titina Loizidou’nun Türkiye’ye açığı davanın henüz kapanmadığını çünkü Türkiye’nin 1987 – 1990 dönemi için ödemesi gereken 200 bin avroluk tazminatı henüz ödemediğini açıkladı.

Türkiye  5-7 Aralık tarihlerinde Strasburg’da toplanması beklenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine bir mektup göndererek, söz konusu tazminatların birkaç yıldır tahsis edildiğini belirtti ve Loizidou, Tymvios ve Alexandrou ile ilgili yargı uygulama denetiminin sonlandırılmasını istedi.

Demetriades Bakanlar Komitesine gönderdiği bir mektupla, Ocak 29, 1987’den Ocak 22, 1990’a kadar Loizidou’ya ödenmesi gereken zararın henüz ödenmediğini, gerçek hasarın 195 314,78 avro olduğunu, manevi tazminatın 13 021,01 avro olduğunu ve buna faizlerin ve giderlerin de eklenmesi gerektiğini söyledi.

Demetriades açıklamasında Avrupa Adalet Divanının Loizidou lehine karar verdiğini ve 1990 – 1998 yılları için mülkünü kullanım kaybı için tazminat tahsis edildiğini duyurdu.

Avukat gönderdiği bir başka mektupla, KKTC’de bulunan mallarla ilgili 12 davaya daha değinerek bunların önümüzdeki hafta Bakanlar Komitesinde ele alınacağını vurgulayarak tazminatların öncelik olması gerektiğini dile getirdi.

Loizidou başvurusunu 1989 yılında açtı. Mahkeme Aralık 1996’da Türkiye’yi insan haklarını çiğnemeden  Ankara’ya Loizidou’nun malına erişim, huzur içinde yararlanmak ve tazminat ödemesi talimatı verdi. 1998 yılında mahkeme mülkünü kullanım kaybı için Türkiye’nin Loizidou’ya 900 bin dolar tazminat ödemesi kararı verdi.

Scroll to top