Rum Bakanlar Kurulu, Güney Kıbrıs’ın Daimi Yapısal İşbirliği PESCO’ya katılım önerisini onayladı Reviewed by Momizat on . Rum Bakanlar Kurulu, Güney Kıbrıs’ın Daimi Yapısal İşbirliğine (PESCO) katılma önerisini onayladı. Rum Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bak Rum Bakanlar Kurulu, Güney Kıbrıs’ın Daimi Yapısal İşbirliğine (PESCO) katılma önerisini onayladı. Rum Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bak Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Rum Bakanlar Kurulu, Güney Kıbrıs’ın Daimi Yapısal İşbirliği PESCO’ya katılım önerisini onayladı

Rum Bakanlar Kurulu, Güney Kıbrıs’ın Daimi Yapısal İşbirliği PESCO’ya katılım önerisini onayladı

Rum Bakanlar Kurulu, Güney Kıbrıs’ın Daimi Yapısal İşbirliğine (PESCO) katılma önerisini onayladı.

Rum Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu Savunma Bakanlığı’na PESCO’ya üye olması için Brüksel’de gerçekleştirilecek Avrupa Birliği Dışişleri ve Savunma Bakanları toplantısında “Ortak Bildiri”yi imzalaması yönünde yetki verdi.

Açıklamada, bunun ortak bir Avrupa savunması yönünde alınan önemli bir inisiyatif olduğu belirtilirken, Daimi Yapısal İşbirliği, Lizbon Anlaşması tarafından öngörülüyor ve üye ülkelere, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikasında işbirliklerini güçlendirme olanağı veriyor.

Aynı zamanda üye devletlerin savunma bütçesinin aşamalı olarak artmasını, araştırma ve teknolojiye yatırımı ve üye ülkelerde mevcut olanaklar, alt yapılarla Avrupa kümelerinin geliştirilmesini hedefleyen üyelik, AB’nin stratejik özerkliğini savunarak üye devletlerin ortak silahlanma programlarıyla, Avrupa teknoloji ve savunma merkezlerinin güçlendirilmesini öngörüyor. “Ortak Bildirinin” imzalanmasından sonra, üye ülkeler bağımlılıklarıyla ilgili Ulusal Uygulama Planlarını sunma yükümlülüğü altında bulunuyorlar.

Üç ay içinde Konsey nitelikli çoğunlukla PESCO’nun kurulması kararını alacak. Çarşamba günü Baf’ta Andreas Papandreou Hava Üssünde konuşan Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, Bakanlar Kurulu tarafından alınan bu önemli karara değinerek Avrupa yeni Savunma Birliğine katılımdan elde edilecek yararlardan söz etti.
Bakan, “Avrupa ve Avrupa vatandaşlarının ortak güvenliği konusunda AB olanakları ne kadar çok güçlenirse Kıbrıs da kendini o kadar güvende hissedecek. Ve eğer Avrupa savunma gücüyle Kıbrıs’ta olursa, Kıbrıs için o kadar güvenlik ve savunma kalkanı oluşacak. Bu nedenle, gerek Baf Hava Üssü gerekse Zigi Donanma Üssünün bu amaç için kullanılmasına rızamız ve onayımız olduğunu açıklayarak başka kolaylıklar sağlanmasına da hazır olduğumuz belirttik. Bu çerçevede, gerek Hava Üssünün gerekse Deniz Üssünün yükseltilmesi projelerinde ilerliyoruz. Gelecek haftalar içinde, İhaleler Konseyinin onayıyla her iki üsse elektronik izleme ve gözetme sistemleri yerleştirilecek” dedi.

Tak

Scroll to top