femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Putin ve Poroşenko ateşkesi görüştü Reviewed by Momizat on . Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da iktidarı devralan mevkidaşı Petro Poroşenko ile Fransa'da bir araya geldi. Rus yetkililerin açıklamasına göre ik Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da iktidarı devralan mevkidaşı Petro Poroşenko ile Fransa'da bir araya geldi. Rus yetkililerin açıklamasına göre ik Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Putin ve Poroşenko ateşkesi görüştü

Putin ve Poroşenko ateşkesi görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da iktidarı devralan mevkidaşı Petro Poroşenko ile Fransa’da bir araya geldi.

Rus yetkililerin açıklamasına göre iki lider, Ukrayna’nın doğusunda ateşkes ilan edilerek kan akmasının önüne geçilmesi konusunda uzlaştı.

 

Putin, Fransa’da İkinci Dünya Savaşı sırasında Batılı müttefiklerin Nazi işgali altındaki Fransa’ya yaptığı çıkarmanın yıldönümü etkinlikleri sırasında ABD Başkanı Barack Obama ile de kısa bir görüşme yaptı.

 

Fransa’da bu görüşmeler olurken, Ukrayna ordusu, Rusya yanlısı ayrılıkçıların güçlü olduğu Sloviansk kentine tank harekatı başlattı.

 

Ukrayna hükümet yetkilileri harekatı, haftalar boyunca isyancı militanların elinde olan kente karşı “terör operasyonunun aktif aşaması” olarak tanımlıyor.

 

Kent yakınlarına kadar giden BBC muhabiri Steve Rosenberg, Ukrayna ordusunun Sloviansk’ı tamamen kuşattığını ve silah yığınağı yaptığını kaydetti.

 

Ukrayna medyası ise militanların kent dışına yönelik havan topu saldırısında bir güvenlik görevlisinin öldüğünü duyurdu.

 

Poroşenko’nun tanınması da masada

 

Fransa Devlet Başkanı François Hollande’ın Normandiya çıkarmasının 70. yıldönümü nedeniyle 17 ülke liderine Ouistreham kasabasında verdiği yemek, diplomasi trafiğine sahne oldu.

 

Kremlin sözcülerinden Dmitri Peskov; Putin ve Poroşenko’nun Ukrayna’nın doğusunda akan kanın durması için tarafların derhal askeri eylemlerine son vermesi konusunda aynı fikirde olduğunu söyledi.

 

Fransız bir yetkili ise, “Görüşmede krizi dindirmek için olası önlemler ele alındı” diyerek, bunlara Moskova’nın Poroşenko’yu tanımasının dahil olduğunu dile getirdi.

 

Yetkilinin aktardığına göre, olası bir ateşkesin ayrıntıları önümüzdeki günlerde belli olacak.

 

Ukrayna’da geçen yıl sonunda AB ile yapılması öngörülen anlaşmanın iptal olmasıyla başlayan sokak gösterileri şiddetlenince Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç Rusya’ya sığınmak zorunda kalmıştı.

 

Rusya’nın Şubat ayında Rusça konuşan halkın çoğunlukta olduğu Kırım’ı ilhak etmesi Moskova ile Kiev arasındaki köprülerin atılmasına sebep olurken, Ukrayna’nın doğu kentlerinde de ayrılıkçı hareketler yayıldı.

 

Rusya, bunlar olup biterken yapılan ve Poroşenko’ya Devlet Başkanlığı yolunu açan seçimleri tanımamıştı.

 

Obama ile de görüştü

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Obama ile Putin’in yaklaşık 10-15 dakikalın “gayrıresmi bir toplantı” gerçekleştirdiği belirtildi.

 

ABD, Kırım’ın ilhak edilmesinin ardından AB ülkeleriyle birlikte Rusya’ya bir takım yaptırımları yürürlüğe koymuştu.

 

Ancak Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri, Rusya’ya yönelik bu yaptırımların genişletilmesinden kaygılı.

 

Nitekim, Almanya Başbakanı Angela Merkel bu hafta G7 zirvesinde, ancak “herhangi bir ilerleme” olmaması halinde yeni yaptırımların gündeme gelebileceğini söyledi

Bbc

Scroll to top