femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Putin Poroşenko görüşmesi Reviewed by Momizat on . Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın oluşturduğu gümrük birliği ile Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna arasındaki üç taraflı görüşmeler Belarus'un başkenti Minsk'te yapı Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın oluşturduğu gümrük birliği ile Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna arasındaki üç taraflı görüşmeler Belarus'un başkenti Minsk'te yapı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Putin Poroşenko görüşmesi

Putin Poroşenko görüşmesi

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu gümrük birliği ile Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna arasındaki üç taraflı görüşmeler Belarus’un başkenti Minsk’te yapıldı. Bu sırada Rusya ve Ukrayna devlet başkanlarının görüşmesi yoğun dikkat çekti.

Üç taraflı görüşmelere, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB Komisyonu Enerji Komitesi Üyesi Gunther Oettinger ile Ticaret Komitesi Üyesi Karel De Gucht katıldı.

Putin ve Poroşenko, dünkü çok taraflı görüşmelerde Ukrayna krizi hakkında kendi fikir ve tutumlarını açıkladı. Aynı gün geç saatlerde Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun arabuluculuğuyla Putin ve Poroşenko ikili görüşme yaptı.

Çok taraflı görüşmelerde Putin,üç taraflı görüşmeyi “güzel bir fırsat” olarak nitelendirdi. Çünkü görüşmelerde, Ukrayna ile AB arasında imzalanan ortaklık anlaşmasının yol açtığı bir dizi sorun, özellikle Gümrük Birliği’yle olan işbirliği meselesi ele alınabilir.

Putin ayrıca, Ukrayna’nın tercihine saygı gösterdiklerini, ancak bu tercihin diğer ülkelere zarar getirmemesini umduğunu söyledi. Putin konuşmasına şöyle devam etti:

“Rusya, herhangi bir egemen ülke halkının tercihine, herhangi bir ülkenin kendi siyasi yaşamı konusunda yaptığı tercihe saygı gösteriyor ve onların askeri veya ekonomik ittifak oluşturmasına karşı çıkmıyor. Ancak bu eylemlerin diğer ülkelerin çıkarlarına zarar vermemesini umuyoruz. Bunun için bedel ödemeyelim.”

Gümrük Birliği’ne üye ülkelerin, Ukrayna’nın önemli ticaret ortakları olduğuna işaret eden Putin, 2013 yılının sonu itibariyle, iki taraf arasındaki ticaret hacminin 50 milyar ABD Doları’na ulaştığını kaydetti. Putin ayrıca, Ukrayna ile ABD arasında ortaklık anlaşmasının imzalanmasıyla, Rusya’nın büyük ekonomik kayıp göreceğini dile getirdi.

Şu an Ukrayna’nın doğusundaki gerginliğe değinen Putin, diyalogun krizi çözecek tek yol olduğuna dikkat çekti. Putin şöyle konuştu:

“Rusya, şu anki kriz hakkında çeşitli taraflarla fikir alışverişinde bulunmaya hazır. Şuna inanıyoruz, Ukrayna’nın doğusundaki sivillerin çıkarlarını göz ardı ederek, yerli temsilcilerle diyalog yapmaksızın, yalnızca askeri operasyona başvurarak, krizin aşılması mümkün değil.”

Poroşenko, çok taraflı görüşmeyi “Avrupa ve Dünya’nın kaderlerini belirleyebilen” bir görüşme olarak nitelendirdi. Poroşenko şunları söyledi:

“Bugün Minsk’te, dünya ve Avrupa’nın kaderleri belirlenecek. Bugünkü görüşmeye öyle bakıyorum. Krizi aşmak için tek ve doğru yolu beraber bulmalıyız. Bugünkü görüşmeyle bazı önemli sorunlar üzerinde fikir birliğine varmayı bekliyoruz. Öncelikle Ukrayna dahil bütün ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli.”

Poroşenko, son ziyaretinin amacının, kanlı çatışmaları durdurarak Rusya, Belarus ve Kazakistan’ı doğudaki kriz için ileri sürdüğü çözüm planını desteklemeye çağırmak olduğunu söyledi.

Çok taraflı görüşmeden sonra Rusya ve Ukrayna devlet başkanları yaklaşık iki saatlik bir ikili görüşme yaptı. Putin, daha sonra düzenlenen basın toplantısında, Poroşenko’yla iki ülke arasındaki enerji diyalogunun yeniden başlatılması hakkında anlaştıklarını ifade etti. Putin, Rusya ile Ukrayna arasında birçok sorunun ivedi olarak çözülmesi gerektiğini, bunun Rusya, Ukrayna ve AB dahil üç tarafın çıkarlarına ilişkin olduğunu kaydetti.

Gözlemcilere göre, Minsk görüşmesi Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin derhal iyileşmesine ve Ukrayna’nın doğusundaki krizin aşılmasına öze ilişkin etkiler getiremeyecek. Ancak çeşitli taraflar, sorunu çözme yolunda olumlu bir adım attı.

 

Scroll to top