Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou: “Lefkoşa FIR hattındaki uçuş güvenliği risklerini ortadan kaldırmak için kapsamlı bir stratejimiz vardır” Reviewed by Momizat on . Prodromou: Lefkoşa FIR hattındaki uçuş güvenliği risklerini ortadan kaldırmak için kapsamlı bir stratejimiz vardır“Kıbrıs Cumhuriyeti” Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou: Lefkoşa FIR hattındaki uçuş güvenliği risklerini ortadan kaldırmak için kapsamlı bir stratejimiz vardır“Kıbrıs Cumhuriyeti” Hükümet Sözcüsü Prodromos Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou: “Lefkoşa FIR hattındaki uçuş güvenliği risklerini ortadan kaldırmak için kapsamlı bir stratejimiz vardır”

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou: “Lefkoşa FIR hattındaki uçuş güvenliği risklerini ortadan kaldırmak için kapsamlı bir stratejimiz vardır”

Prodromou: Lefkoşa FIR hattındaki uçuş güvenliği risklerini ortadan kaldırmak için kapsamlı bir stratejimiz vardır“Kıbrıs Cumhuriyeti” Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye’nin sürekli “yasadışı” faaliyetleri sonucu Lefkoşa FIR hattında meydana gelen uçuş güvenliği risklerini ortadan kaldırmak ve halletmek için hükümetin kapsamlı bir stratejisi bulunduğunu açıkladı.

Prodromou bu açıklamayı, bugün ‘Akdeniz Uçuş Güvenliği Kuruluşu’ ve ‘Avrupa Havacılık Eğitim Teşkilatları Birliği’nin düzenlediği uçuş güvenliği seminerinde yaptı.

Kıbrıs’ın çevresindeki bölgelerde olası savaş operasyonlarında uçuş güvenliği riskleri konusunda Hükümet Sözcüsü, endişeler olmakla birlikte denetimler ve yapılmakta olan uçuşların güvenli devam etmesi için gerekli önleyici tedbirler bulunduğunu söyledi.

Seminerde “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis adına bir konuşma yapan Prodromos Prodromou, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Anlaşması’nın ilgili hükümlerine rağmen Kıbrıs’ın hava trafik kontrolü yetkilileriyle işbirliği yapmayı reddeden Türkiye’nin faaliyetleri sonucu hava güvenliğindeki tehlikelerden söz etti.

Sözcü, “Bu konuda her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Uluslararası toplumun ve havacılıkla ilgili her kesimin pratik ve etkin olarak aynı şekilde hareket etmesini bekliyoruz. Hiç kimse şimdiki durumun devam etmesi hakkına sahip değildir. Şu ana kadar bir kaza olmaması, rehavet içine girmeyi gerektirmez” dedi.

Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde hava alanının ve hava trafik kontrol merkezinin faaliyetlerinden kaynaklanan tehlikelere dikkat çeken Prodromou, bu kontrol merkezinin Lefkoşa FIR hattındaki uçuşlara müdahalesini ve Türk hava gücünün Lefkoşa FIR hattında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal havacılık yetkilileriyle işbirliği yapmadan uçtuklarını anlattı.

Ankara’nın yasadısı NOTAM yayımlanması ve Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımamasının Kıbrıs uçaklarının kendi hava sahasını kullanmasını sınırladığına işaret eden Prodromos Prodromou, “Türkiye’nin bu yasadışı faaliyetlerinin, çoğunluğu Avrupalı olan ve uçuşlarında Lefkoşa FIR hattını kullanan milyonlarca yolcunun güvenliğinde ciddi tehlikeler yarattığını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs hükümetinin bu konudaki görüşünün, uluslararası alanda tanınmış Lefkoşa FIR hattı içerisindeki uçuşların ve milyonlarca yolcunun güvenliğinin sağlanmasını amaçladığını kaydetti.

Prodromou, hükümetin Sivil Havacılık Dairesi’nin, tam etkili olması, esnekliliğini azamiye çıkarması ve işlevlerini geliştirmesi amacıyla yapılandırılması ve geliştirilmesinin son aşamasında olduğunu, modern radarların tamamlanmasının ve diğer kolaylıkların başlatıldığını da duyurdu.

Bölgedeki olası savaş operasyonlarından dolayı ortaya çıkan uçuş güvenliğiyle ilgili endişeleri içeren soruları yanıtlayan Sözcü, Kıbrıs’ın bulunduğu bölgede şu ana kadar hava trafiğinin aksatılmadığını, bunun böyle devam edeceğini ümit ettiğini belirtti.

Kıbrıs’ın bulunduğu bölgede olanların şüphesiz endişe sebebi olduğunu vurgulayan Prodromou, “Savaş operasyonlarından ve olası askeri operasyonlardan bahsediyoruz. Ama tabii izleniliyor ve uçuşların güvenli devamlılığı için gerekli ihtiyati tedbirler alınmıştır” dedi.

EUROCONTROL ve ilgili yetkililerin, uçuş göüvenliğini sağlamak için uluslararası yetkililerle işbirliği halinde durumu izlediklerine dikkat çeken Sözcü, Kıbrıs’ın bölgede Avrupa Birliği’nin ve EUROCONTROL’ün tek ülkesi olarak bölgesel işbirliğini kolaylaştırmada öncü rol oynayabileceğine işaret etti.

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın Avrupa Birliği’nin ve EURONTROL’ün bir üyesi olarak Kıbrıs’ın tüm bu kurumların yönetmeliklerine ve uluslararası hukuka tam olarak uyduğunu, politikalarını, özellike uluslararası işbirliği anlamında ileriye götürmek için aktif olduğunu belirtti.

Prodromou, Kıbrıs, İtalya, Yunanistan ve Malta’nın da AB’nin havacılık sitratejisindeki en önemli ayaklarından biri olan Avrupa Tek Sema Programı’nda olduklarını da bildirdi.

Kha

Scroll to top